• Patronują

Już dziś w ramach Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn 17 uczelni w całej Polsce będzie gościć wyłącznie dziewczyny – tegoroczne maturzystki oraz uczennice pierwszej i drugiej klasy szkół ponadgimnazjalnych. Czeka na nie mnóstwo atrakcji i pozytywnych inspiracji. A wszystko w ramach organizowanej już po raz szósty akcji „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!” Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Najlepsze politechniki i wydziały ścisłe uniwersytetów przygotowały z tej okazji bogaty program, w którym oprócz prezentacji oferty studiów i warunków rekrutacji, znalazły się spotkania ze studentkami, inżynierkami, naukowczyniami i kobietami biznesu, warsztaty techniczne i prezentacje naukowe, a także przestrzeń na wszelkiego rodzaju eksperymenty - od samodzielnego przygotowywania kulek kąpielowych, przez naukę sztuk magicznych, po obsługę samochodu rajdowego. W trzech miastach – Częstochowie, Opolu i Poznaniu – odbędą się Biegi w kasku. W tym nietypowym nakryciu głowy trzeba będzie przebiec dystans 2 km. W sumie w całej Polsce w czwartek odbędzie się kilkaset wydarzeń dedykowanych stricte dziewczynom.

Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn to okazja do spotkań ze znakomitymi kobietami, których historie mogą inspirować dziewczyny do niestereotypowych, odważnych wyborów edukacyjnych. Politechnika Rzeszowska zaprasza na spotkanie z astronautką z NASA -  Marshą Ivins. Na Politechnice Łódzkiej gościem będzie mgr inż. Jagoda Lazarek, studentka drugiego roku studiów doktoranckich na informatyce, pierwsza Polka w konkursie Great Minds.

W Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza będzie można poznać młode kobiety, które ukończyły studia ścisłe, budujące błyskotliwe kariery m.in. w Allegro, Samsungu, w Toruniu na UMK - absolwentki z GTECH Poland, zaś na Politechnice Gdańskiej - dziewczyny, które chętnie uczestniczą w ćwiczeniach antyterrorystycznych, zajęciach ratownictwa medycznego i technik przetrwania. Dowiecie się, jak studentki radzą sobie na poligonie i na strzelnicy i w innych sytuacjach pobudzających adrenalinę. W tym samym czasie Politechnika Rzeszowska zaprasza na spotkanie z major Katarzyną Arabską, pilot Straży Granicznej.

Wydział Matematyki i Informatyki UAM przygotował warsztaty zakochanych w nowych technologiach kobietach z Geek Girls Carrots, a w Politechnice Poznańskiej po warsztatach z robótek ręcznych studentek elektroniki, fotograficznych oraz badaniach wytrzymałości elementów budowlanych będzie można wykonać samodzielnie zjazd tyrolski (po linie).

Politechnika Gdańska pokaże, jak działa Cyber Oko, Polski Wynalazek 2013 – służący do diagnozy i terapii osób w śpiączce oraz inteligentny długopis do terapii dzieci z dysleksją. Dwie szkoły niepubliczne uczestniczące w kampanii Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania oraz Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania przygotowały warsztaty z podstaw projektowania w profesjonalnym programie dla architektów oraz uczestnictwo w pracach nad animacjami multimedialnymi, grami i eksperymentami obliczeniowymi. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na spotkanie w Cyklotronie, gdzie odbędzie się m.in. wykład o sterowaniu komputerów za pomocą myśli.

W Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim również będzie można wziąć udział w pokazach interfejsu mózg-komputer, prądu z warzyw i owoców i gier komputerowych, które mają zastosowanie w leczeniu dzieci. W podtoruńskich Piwnicach otworzy podwoje dla zwiedzających obserwatorium astronomiczne, również w Zielonej Górzena Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UZ będzie można obserwować Słońce przez teleskop.

Akcja „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!” to pierwszy i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet. Jej celem jest przełamywanie stereotypów i zachęcanie uczennic do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.

Programy Dnia Otwartego i rejestracja na stronie www.dziewczynynapolitechniki.pl

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! rusza po raz kolejny z nową energią i raportem „Kobiety na politechnikach 2025”

Rusza 18. edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16. edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Również w tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Raport dostarcza najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Rusza kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

Rusza 18 edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16 edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. W tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – PIB i zostanie opublikowany 7 maja br. Dostarcza on najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…