• Patronują

Studentka II roku architektury na Politechnice Warszawskiej znalazła się na okładce kwietniowego numeru Perspektyw.

Myślała o Akademii Sztuk Pięknych – jest na Politechnice Warszawskiej i to na wydziale, na który bardzo trudno się dostać. – Wybrałam kierunek ścisły właściwie w ostatniej chwili – mówi Eliza. – Uznałam, że architektura da mi więcej możliwości na rynku pracy. Byłam w klasie humanistycznej w LO im. Batorego (w Warszawie – red.), więc przygotowując się do matury, musiałam solidnie popracować nad matematyką. Poza tym, chodziłam na kurs przygotowawczy z rysunku. Myślę, że bez takiego kursu nie ma szans, żeby zdać egzamin wstępny.

Ona zdała bez problemu, ale na pierwszym roku zdarzały się momentu prawdziwej trwogi. Musiała poradzić sobie z takimi przedmiotami jak matematyka czy mechanika. – To był trudny sprawdzian – przyznaje. – Na szczęście odkryłam w sobie wystarczające pokłady wiedzy i umiejętności z nauk ścisłych.

Nie żałuje, że chodziła do klasy humanistycznej. – Wiedza historyczna, umiejętność formułowania myśli – to jest niezbędne także architektowi – mówi. – Nie wystarczy coś dobrze zaprojektować, trzeba jeszcze umieć o tym opowiedzieć.

Po pierwszym roku uznała, że nauka i robienie projektów to zdecydowanie za mało i zaczęła działać w samorządzie studenckim. Poznała dzięki temu ludzi z innych wydziałów, zaangażowała się w organizację imprez. Niedawno na The Fiat and Furious bawiło się około 1000 studentów – wszyscy przebrani za mechaników lub kierowców rajdowych!

Plany na przyszłość? – Wybrałam architekturę, bo nie chcę się szufladkować – zastrzega Eliza. – Może będę projektować mosty, a może zajmę się architekturą wnętrz – i to jest piękne. Jeszcze nie poznałam wszystkich możliwości, jakie daje mi ten zawód.

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! rusza po raz kolejny z nową energią i raportem „Kobiety na politechnikach 2025”

Rusza 18. edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16. edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Również w tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Raport dostarcza najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Rusza kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

Rusza 18 edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16 edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. W tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – PIB i zostanie opublikowany 7 maja br. Dostarcza on najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…