Z wielką radością informujemy, że akcje „Dziewczyny na Politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!” otrzymały nominację do „Okularów Równości” w kategorii Prawa Kobiet i zwalczanie dyskryminacji z powodu płci. Nagroda przyznawana jest przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Akcje zostały docenione za konsekwentne zachęcanie kobiet do podejmowania studiów technicznych i ścisłych oraz przyczynianie się do przełamywania stereotypów płci i podziałów zainteresowań na obszary „typowo męskie” i „typowo kobiece”. Jest to wyróżnienie dla wszystkich osób i instytucji zaangażowanych od sześciu lat w tworzenie akcji – Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, uczelni i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Możemy być dumni z naszych wspólnych dokonań. A zwłaszcza z faktu, że od 2007 roku liczba dziewczyn na politechnikach wzrosła o 20000 (chłopaków – tylko o tysiąc w tym samym czasie), a na rynek pracy wchodzi już drugi rocznik dziewczyn, które wybrały studia techniczne dzięki akcji „Dziewczyny na politechniki!”.

Nominowani zostaliśmy w znakomitym gronie sław ruchu antydyskryminacyjnego i osobowości, takich jak: Wanda Nowicka, Magdalena Środa i Sylwia Chutnik.

Pełna lista nominowanych w wszystkich kategoriach na podstronie Fundacji.

W skład Kapituły „Okularów Równości” wchodzą:

  • Elżbieta Matynia
  • Wanda Nowicka
  • Dorota Warakomska
  • Eleonora Zielińska
  • prof. Zbigniew Izdebski
  • Ryszard Kalisz
  • Tomasz Raczek
  • Jacek Żakowski

Wręczenie „Okularów Równości” i „Skierowań do okulisty” (antynagród przyznawanych za działalność pogłębiającą dyskryminację) odbędzie się 21 marca 2013, o godz. 18.30 w Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie. Galę poprowadzą Dorota Warakomska i Tomasz Raczek.

Do zobaczenia na Gali!

Izabela Jaruga-Nowacka – posłanka na Sejm RP II, IV, V i VI kadencji, wicepremier, minister polityki społecznej, pełnomocniczka rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, wielka działaczka walcząca z niesprawiedliwością społeczną, biedą i dyskryminacją - zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej została utworzona wiosną 2011 przez jej bliskich, przyjaciół i współpracowników.

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…