Już 11 maja odbędą się finały konkursu FameLab 2013! Prezentujemy dziesięciu uczestników zmagań o miano najlepszego naukowego opowiadacza! Każdy z 25 uczestników półfinału FameLabu miał jedynie 3 minuty, by odpowiedzieć jury i publiczności o swoich naukowych zainteresowaniach.

Jury wyłoniło dziesiątkę, która zawalczy o miano najlepszego popularyzatora nauki.

Maciej Jasiński, doktorant MISMAPu na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzący swoje badania w Centrum Nowych Technologii UW, to fizyk, który z wrodzoną nadpobudliwością potrafi godzinami opowiadać o budowie przedpotopowego silnika benzynowego. Podczas swojej prezentacji opowiadał m.in. o tym, jak cząsteczki wody podpierają ściany na dyskotece.

Adam Gągol reprezentuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do pracy naukowej motywuje go piękno dowodzonych stwierdzeń; odpoczywa piekąc chleb i podróżując autostopem w najodleglejsze zakątki świata. W trakcie półfinału próbował odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań współczesnej informatyki: Czy wysłuchać symfonii to to samo co stworzyć symfonię?

Artur Franczuk z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zajmuje się lepieniem: z jednej strony lepi geny na potrzeby szczepionki bakteryjnej, a z drugiej… słowa – chce wydać bajki dla dzieci. Na półfinałowej scenie wcielił się w skaczącą bakterię, która poszukiwała glukozy.

Grzegorz Kreiner – globtroter i adiunkt w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie – postanowił popularyzować naukę za pomocą klocków Lego. Na co dzień zajmuje się problematyką farmakoterapii depresji i badaniem mechanizmów molekularnych leżących u podstaw chorób neurodegeneracyjnych.

Igor Zubrycki – reprezentant Łodzi, doktorant na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Igor próbuje znaleźć sposób komunikacji z robotami – jego prezentacja dotyczyła osobistego terminatora, wysoce wyspecjalizowanego robota, który pomógłby nam w codziennych obowiązkach domowych.

Klaudia Szklamrczyk-Smolana z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie specjalizuje się w neuropsychofarmakologii. Obecnie zgłębia tajniki zwierzęcych modeli zaburzeń, docelowo zamierza jednak odnaleźć lek na całe zło. Podczas półfinału opowiadała o tym, dlaczego strach ma wielkie migdały oraz co się dzieje w mózgu, kiedy się boimy.

Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie w kosmos odleciał już pod koniec studiów magisterskich. Dziś jest doktorem, dowodzącym systemem komunikacji floty polskich satelitów BRITE-PL – „Lem” i „Heweliusz” jeszcze w tym roku polecą pod jego dowództwem na orbitę. Miał najbardziej spektakularną prezentację półfinałową – na scenę wniósł kartonowe pudło po komputerze, które następnie poddawał działaniom różnych sił występujących poza ziemską atmosferą.

Magdalena Jagielska, pracowniczka Ośrodka Badania Układów Złożonych, doktorantka Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, naukowo zajmuje się szukaniem relacji pomiędzy sieciami społecznymi a siłą woli. Pozanaukowo zaś szermierką i projektowaniem ubrań, które pieszczotliwie nazywa kokonami. W ciągu 3 minut półfinałowego wystąpienia przekonywała, że chcąc się odchudzać, lepiej jeść czekoladę niż produkty light.

Piotr Konieczny – doktorant z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie – pracuje od 7 roku życia. Był pomocnikiem budowlanym, malarzem, przewodnikiem w muzeum, wolontariuszem na oddziale hematologii. Wybrał jednak eksperymentowanie (Czy świat bez magnesu byłby możliwy?) i popularyzację nauki – miejsce w gronie finalistów FameLab 2013 potwierdza, że był to dobry wybór!

Magdalena Richter z Instytutu Biochemii i Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie opowie, czym jest dla niej DNA? Kodem paskowym przestępcy, dzięki któremu kryminolodzy potrafią rozwiązać najtrudniejsze zagadki! Kiedy nie ściga czarnych charakterów, czyta o nich w kryminałach. Szczególnie tych stworzonych przez Agatę Christie.

Podobnie jak podczas półfinału, w skład finałowego jury wejdą: światowej sławy astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta Piotr Najsztub oraz Monika Koperska, zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu, zdobywczyni 2. miejsca i Nagrody Publiczności podczas międzynarodowego finału FameLabu. Galę Finałową poprowadzi Jan Wróbel – znany historyk i publicysta.

Na zwycięzcę czeka 35 tys. zł i prawo do reprezentowania Polski podczas międzynarodowego finału w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…