• Patronują

W dniach 7-9 marca 2013 w sali Marmurowej, Ratuszowej i Trojce Pałacu Kultury i Nauki prezentowały się uczelnie wyższe z całej Polski. Wśród ich stanowisk pojawiły się też wielkie stoiska akcji „Dziewczyny na Politechniki!” oraz „Dziewczyny do ścisłych!” – po raz pierwszy w dwóch przestrzeniach – technicznej i uniwersyteckiej. Pojawiły się też prawdziwe kobiety z branży IT, przedstawicielki firmy GTECH Polska.

Ucieleśnieniem obu akcji były wolontariuszki – studentki kierunków technicznych i ścisłych. W sumie, w ciągu trzech dni, w kultowych kaskach i kitlach akcji pojawiło się 48 dziewczyn oraz – uwaga! - jeden chłopak. Wśród nich znalazły się osoby studiujące m.in. na Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, na Politechnice Łódzkiej, na Uniwersytecie Zielonogórskim, w WSEiZ w Warszawie oraz w WIT. Były obecne też niezależne wolontariuszki pozyskane przez facebookowy profil akcji. To dzięki nim zwiedzający targi – uczniowie i rodzice – mogli uzyskać informacje z pierwszej ręki. Wolontariuszki przedstawiały swoje macierzyste uczelnie oraz wydziały, na których podjęły studia. Odpowiadały na pytania, podpytywały o zainteresowania i zdolności, pomagały z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Opowiadały o blaskach i cieniach studiów inżynierskich oraz na kierunkach ścisłych. Krótko mówiąc: dzieliły się swoim doświadczeniem - tego nie można dowiedzieć się z ulotek lub informatora.

Dziewczyny znalazły się też po obu stronach obiektywu. Nie tylko pozowały do zdjęć – same i z chętnymi. Zainteresowanym pstrykały „profilowe na facebooka” w kasku akcji oraz w kole zębatym jak żywcem wyjętym z logo „Dziewczyn na Politechniki!”, a także w kitlu „Dziewczyn do ścisłych!” oraz masce Einsteina. Ponadto wolontariuszki prowadziły żywe animacje na stoisku - zabawy i konkursy. Oczywiście do gry w wisielca wybrały terminy ze studiowanych przez siebie dziedzin – jak „ekstrapolacja”, „oscylator harmoniczny”, czy też „fenoloftaleina”. Okazało się jednak, że publiczności targów wcześniej czy później każde z nich udało się odszyfrować. Wolontariuszki pomagały w technicznej obsłudze maszynki do robienia znaczków – kilkaset osób odeszło z własnoręcznie wykonanym znaczkiem z logiem akcji lub z tekstem wymyślonym przez siebie. Jak co roku, odbyło się kilka odsłon konkursu na hasło promujące akcję. Wolontariuszki gremialnie wybierały najlepsze propozycje. Nagrodami w tym konkursie były unikalne koszulki „Dziewczyn…”, a także budzące tyle emocji – kaski. Na te ostatnie w sumie zasłużyło czterdzieści osób. Dziękujemy wolontariuszkom i wolontariuszowi oraz wszystkim zwiedzającym za niezapomniane trzy dni!

Konkurs na hasło promocyjne

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! rusza po raz kolejny z nową energią i raportem „Kobiety na politechnikach 2025”

Rusza 18. edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16. edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Również w tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Raport dostarcza najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Rusza kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

Rusza 18 edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16 edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. W tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – PIB i zostanie opublikowany 7 maja br. Dostarcza on najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…