• Patronują

Ruszyła europejska kampania informacyjna przeznaczona specjalnie dla dziewczyn „Science: It’s a Girl Thing!”. Będzie ona zachęcać do wyboru przedmiotów ścisłych oraz do podjęcia kariery w zawodzie naukowca.

Do 2020 roku kraje Unii Europejskiej mogą potrzebować dodatkowego miliona naukowców. Kobiety, jak wiadomo dużo rzadziej wybierają taki rodzaj kariery i stanowią zaledwie jedną trzecią naukowców. Te, które mają tytuł doktora lub wyższy stanowią zdecydowaną mniejszość w inżynierii i przemyśle. Ogólnie jednak, zarówno w Polsce jak i UE, kobiet jest dużo więcej niż mężczyzn na studiach wyższych, a na doktoranckich stanowią już 45 proc. studiujących.

Pierwsza część kampanii będzie skierowana do uczennic szkół średnich, druga będzie zachęcać studentki do wyboru kariery naukowej. Akcji patronuje w każdym kraju inna osoba,
ambasadorką w Polsce jest dr Joanna Pawlat z Politechniki Lubelskiej. Już teraz można na stronie http://science-girl-thing.eu/ rozwiązać quiz, który pomoże w uporządkowaniu wiedzy na temat naszych zdolności. Na 1 września zaplanowano start konkursu fotograficznego „Co dla ciebie znaczy nauka?”. Również na jesieni zawita do nas interaktywna mobilna wystawa, która da młodzieży możliwość uczestniczenia w doświadczeniach pokazujących wkład nauki w nasze codzienne życie od żywności poczynając na muzyce i modzie kończąc.

Przygotowana przez Komisję Europejską kampania ma pokazać dziewczynom, że nauki ścisłe są fascynujące i zapewniają ogromne możliwości. Będzie realizowana przez trzy lata we wszystkich 27 państwach członkowskich UE, na początek w Polsce, Austrii, Belgii, Niemczech, Włoszech i Holandii. W Polsce młodzi ludzie podejmują zasadnicze decyzje dotyczące swojego przyszłego zawodu w wieku od 13 do 17 lat. Na tym etapie zazwyczaj albo wybierają przedmioty ścisłe, albo z nich rezygnują, w szczególności kierując się tradycyjnym i stereotypowym postrzeganiem przyszłego zawodu, który jest lepszy dla mężczyzny albo dla kobiety.

„Kampania ta pokaże kobietom i dziewczętom, że nauki ścisłe nie są zarezerwowane dla starszych panów w białych fartuchach. Nauki te otwierają fantastyczne możliwości kariery zawodowej i dają szanse wniesienia swojego osobistego wkładu na rzecz społeczeństwa i naszej przyszłości” – ocenia Komisarz do spraw badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn. Jej zdaniem niewystarczający udział kobiet w sektorze mającym tak istotne znaczenie dla naszej gospodarki jest nie do przyjęcia w czasach, gdy Europa stara się pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć liczbę miejsc pracy. „Mamy nadzieję, że przedstawiając pozytywne przykłady kobiet, które odniosły sukces w tej dziedzinie i pokazując, jaki wachlarz możliwości otwierają przed nimi nauki ścisłe, przekonamy większą liczbę młodych kobiet do wyboru kariery naukowej” – podsumowuje Geoghegan-Quinn.

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! rusza po raz kolejny z nową energią i raportem „Kobiety na politechnikach 2025”

Rusza 18. edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16. edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Również w tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Raport dostarcza najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Rusza kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

Rusza 18 edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16 edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. W tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – PIB i zostanie opublikowany 7 maja br. Dostarcza on najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…