• Patronują

26 kwietnia, w Dniu Otwartym Tylko dla Dziewczyn, zapraszamy do udziału w Biegach w kasku na Politechnikę Opolską, Politechnikę Częstochowską i Politechnikę Poznańską. Informacje i rejestracja na www.dziewczynynapolitechniki.pl/bieg

Pierwsze dwa Biegi w Kasku – w Warszawie i w Łodzi – już za nami. 14 kwietnia najlepsze okazały się: Marta Zwierz i Martyna Wilk.

Dzień nie zapowiadał się słonecznie, koło jedenastej, na pół godziny przez rytualnym hasłem: start, do biegu, lał rzęsisty deszcz. Ale pogoda zreflektowała się w samą porę i Biegowi w Kasku towarzyszyło pełne słońce. Nic dziwnego, skoro zobaczyła sporą grupę dziewczyn w słonecznych kaskach…

Na warszawskim stadionie Syrenki wystartowało ponad 70 biegaczek i biegaczy, w tym tegoroczne maturzystki, zawodniczki ZG Akademickiego Związku Sportowego, który był głównym organizatorem biegu, oraz sympatycy akcji Dziewczyny na politechniki!. Trasa wynosiła 2 km, co oznaczało pięć pełnych rund wokół stadionu. Dobrym wstępem do biegu były kilkunastominutowe ćwiczenia rozciągające mięśnie i stawy. Potem już wszyscy czekali na to komendę: start!, wypowiedzianą przez Beatę Derbich z AZS, organizującą imprezę.

Czy tyle samo osób dobiegło do mety, ile wystartowało? Ile litrów wody wypili  biegacze? Ile kilometrów przebiegli uczestnicy? To mniej ważne, najważniejsze jest to, że zwyciężczynią warszawskiego „Biegu w Kasku 2012” została maturzystka Marta Zwierz z ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, której serdecznie gratulujemy. Marta już zdecydowała, wybiera się na chemię na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Bieg w Kasku miał dla niej podwójne znaczenie. Po pierwsze, był przyjemnością, ponieważ Marta trenuje od szkoły podstawowej, startuje w biegach przełajowych a w 2010 roku zdobyła I miejsce w biegach przełajowych regionu siedleckiego. Jej czas na 800 m to 2,46 min. Czas swojego Biegu w Kasku też mierzyła, ale w ferworze udzielania licznych wywiadów, uroczystego odbierania głównej nagrody – złotego medalu - i zwykłych towarzyskich kontaktów, ulotnił się ze stopera. - Ale wynik nie był najważniejszy, bardzo podobała mi się prawdziwie sportowa atmosfera, sprawna organizacja i przyjazne nastawienie do nas organizatorów biegu – opowiadała mediom, które licznie towarzyszyły sprinterskim zmaganiom.

Jak mówiła - mogła w ten sposób czynnie zademonstrować, jak bardzo zależy jej na studiach technicznych, a zwłaszcza na studiowaniu chemii, którą polubiła od początku nauki. Na maturze będzie zdawać chemię i biologię na rozszerzeniach. Najbardziej obawia się egzaminu ustnego z języka angielskiego, zwłaszcza, że jej rocznik trafił na zmiany w tym egzaminie. Zwyciężyła na bieżni, to i pokona kolejne przystanki w biegu na politechnikę. Trzymamy kciuki!

W sobotę (16 kwietnia) przed południem w Parku im. 3 Maja Bieg w Kasku odbył się także w Łodzi. Wzięło w nim 75 licealistek. Dziewczyny musiały przebiec 800 metrów. Zwyciężyła Martyna Wilk z I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Martyna zrobiła to w czasie 3 minut i 54 sekund.
- Do udziału w biegu namówiła mnie nauczycielka wf - mówiła Martyna. - Przez kilka lat trenowałam lekkoatletykę, więc nie stanowiło to dla mnie problemu.
Triumfatorka biegu oprócz dyplomu w nagrodę otrzymała roczny kurs języka obcego, ufundowany przez rektora Politechniki Łódzkiej.

 

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! rusza po raz kolejny z nową energią i raportem „Kobiety na politechnikach 2025”

Rusza 18. edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16. edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Również w tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Raport dostarcza najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Rusza kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

Rusza 18 edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16 edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. W tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – PIB i zostanie opublikowany 7 maja br. Dostarcza on najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…