• Patronują

11 kwietnia politechniki i wydziały ścisłe uniwersytetów stały się centrum inspirowania młodych kobiet w Polsce! Według raportu „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” (Siemens, Perspektywy 2015) aż 25% maturzystek było aktywnie zniechęcanych do wyboru kierunków inżynierskich. Aby walczyć z tym negatywnym zjawiskiem już po raz dwunasty na uczelniach technicznych zostały zorganizowane dni otwarte dla dziewczyn. Politechniki i wydziały ścisłe uniwersytetów specjalnie dla uczennic ze szkół średnich zorganizowały przeróżne atrakcje, aby zachęcić je do wyboru uczelni technicznych i kierunków ścisłych. Była to dla nich niepowtarzalna okazja do zobaczenia jak wygląda studiowanie i praca inżynierek na co dzień. Mogły również spotkać się z absolwentkami i pracownicami przeróżnych firm, które opowiadały im o możliwych ścieżkach kariery.

Na Politechnice Łódzkiej bez wątpienia najciekawszym punktem programu były opowieści Ewy Rek – absolwentki Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, obecnie pracującej w Ericssonie, oraz Aleksandry Bednarek – studentki inżynierii biomedycznej oraz kobiety roku w plebiscycie World Open Water Swimming Association 2018, która opowiadała o tym, w jaki sposób można łączyć studia i pasje. Poza tym dziewczyny mogły wziąć udział w warsztatach z druku 3D czy porozmawiać z przedstawicielami Biura Karier PŁ o mądrym wyborze kierunku studiów.

Dzień otwarty na Politechnice Białostockiej skupiony był na promocji kierunków informatycznych, które uważa się za jedne z najbardziej przyszłościowych. Dziewczyny mogły posłuchać o tym, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, co zagraża ich prywatności na Facebooku i Instagramie oraz co z naszej twarzy mogą wyczytać inteligentne maszyny. Poza tym spotkały się z absolwentkami i studentkami, które podzieliły się z nimi ich inspirującymi opowieściami.

Politechnika Poznańska zaczęła swój dzień od Biegu w Kasku, w którym mogły wziąć udział dziewczyny z każdym wieku. Następnie uczennice mogły zapoznać się z ofertą edukacyjną poszczególnych wydziałów oraz wziąć udział w zajęciach w laboratoriach. To właśnie tam najmocniej biło serce dnia otwartego w Poznaniu. Dziewczyny mogły przekonać się, jakie są mechanizmy działania sieci komputerowych oraz Internetu rzeczy i co można w nich zrobić dobrego i złego. Wspólnie wywołały burze w Laboratorium Wysokich Napięć. Udostępniono dla nich również szereg innych laboratoriów, między innymi Laboratorium Robotów Przemysłowych czy Laboratorium Technik Laserowych.

Głównym punktem programu dnia otwartego na Politechnice Opolskiej był Bieg w Kasku, który zgromadził ponad siedemdziesiąt dziewczyn chcących pokazać, że politechniki to idealne miejsce dla kobiet. Bieg odbył się również na Politechnice Śląskiej, gdzie pobiegło ponad czterysta dziewczyn! Poza tym w Gliwicach maturzystki mogły zapoznać się z działalnością kół naukowych czy porozmawiać z przedstawicielami zaproszonych firm z obszaru IT – EUVIC oraz APA Group – które były partnerami wydarzenia.

Tego dnia dostałyśmy niespodziewany prezent do Artura Andrusa i Czesława Mozila, którzy zaprezentowali na antenie radia RMF Classic piosenkę „Dziewczyny na Politechniki!”. Zachęcamy do wysłuchania! https://youtu.be/P3cUfp5dZfY

Za nami również dni otwarte na Politechnice Lubelskiej, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnice Warszawskiej i na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W najbliższym tygodniu odbędą się dni otwarte na Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Wrocławskiej i Politechnice Gdańskiej. Mamy nadzieję, że na tych wydarzeniach również zgromadzi się tak dużo dziewczyn, które w przyszłości staną się inżynierkami pewnymi swoich umiejętności. Wszystkim maturzystkom i maturzystom życzymy powodzenia na egzaminach i dokonania mądrych wyborów w czasie rekrutacji!

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochwska

Politechnika Łódzka

Politechnika Opolska

Politechnika Poznańska

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! rusza po raz kolejny z nową energią i raportem „Kobiety na politechnikach 2025”

Rusza 18. edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16. edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Również w tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Raport dostarcza najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Rusza kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

Rusza 18 edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16 edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. W tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – PIB i zostanie opublikowany 7 maja br. Dostarcza on najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…