25 wyjątkowych dziewczyn, studentek kierunków informatycznych i pokrewnych - z uczelni w całej Polsce – 12 października otrzymało stypendia programu "Nowe technologie dla dziewczyn". Wybrano je spośród ponad 600 kandydatek.

To już III edycja tego prestiżowego programu stworzonego przez firmę Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. Stypendystki otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki doświadczonego pracownika firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zło brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. A w wakacje zostaną zaproszone na staż do Gdańska, gdzie znajduje się największy ośrodek R&D Intela w Europie, lub do amerykańskiej siedziby firmy.

- Program stypendialny to niewątpliwe wsparcie dla wyjątkowo utalentowanych kobiet w branży IT. Chcemy je wspierać i pokazać wszystkim dziewczynom w Polsce, że taka ścieżka kariery jest dla nich, że nowe technologie potrzebują dziewczyn - powiedziała w czasie uroczystości dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - To jest pokolenie, które będzie tworzyć przyszłość - ich świeże spojrzenie, nieszablonowe pomysły, zaangażowanie i przede wszystkim ciężka praca jest doceniana przez pracodawców, świat IT na nie czeka. Firma Intel już po raz trzeci razem z Fundacją Edukacyjną Perspektywy daje temu wyraz stwarzając wszystkim studentkom zainteresowanym nowymi technologiami, możliwość rozwoju, a w późniejszym czasie zatrudnienia. Potrzebni są liderzy, ludzie z wizją i pasją. Dziewczyny, zostałyście wybrane! To jest Wasz czas, Wasze miejsce, Wasza szansa. I nie jest to przypadek, że się tu znalazłyście, konkurencja była duża, wiele fantastycznych kobiet studiuje na polskich uczelniach, jednak to w Wy tutaj stoicie, i to będzie Wasz rok.

W uroczystości, która odbyła się w gdańskim Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Intel wzięła udział Alexis Bjorlin Vice President, General Manager w firmie Intel, Ryszard Ślesiński DCG Leader Intel i Michał Dżoga Dyrektor Corporate & Government Affairs Intel na region Europy. Wszyscy podkreślali, jak duże znaczenie ma dla firmy wspieranie kobiet i tworzenie dla nich miejsc pracy. Na wręczenie stypendiów przybyli także przedstawiciele uczelni, dla których niewątpliwą satysfakcją jest takie wyróżnienie dla ich studentek. Byli m.in.: prof. dr hab. inż. Krzysztof Wesołowski, Dziekan wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, dr hab. inż., prof. nadzw. Andrzej Jaszkiewicz, Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej, dr hab. inż. Romuald Mosdorf, prof. PB, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, doc. dr inż. Wojciech Urbański, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, dr hab. inż. Piotr Płotka Prodziekan ds. badań Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Nowe technologie dla dziewczyn to pionierski w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Program ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju. Zarówno w Polsce, jak i na świecie branża informatyczna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet jest ich zaledwie od kilku do kilkunastu procent. A przecież za pierwszą w historii programistkę uważa się Adę Lovelace (córkę George’a Byrona), która stworzyła pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie! W Polsce tylko 13% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion. Dwie pierwsze edycje programu stypendialnego pokazały, że nie brakuje młodych kobiet wybitnie uzdolnionych w dziedzinie nowych technologii i zdeterminowanych do tego, aby osiągnąć w niej sukces. Warto im pomagać!

LISTA TEGOROCZNYCH STYPENDYSTEK:

 • Anna Alberska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 • Ewelina Badak, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 • Dominika Bakalarz, Uniwersytet Warszawski
 • Olga Chróstowska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • Klaudia Dobrogojska, Politechnika Poznańska
 • Agnieszka Dudek, Uniwersytet Wrocławski
 • Karolina Gabara, Uniwersytet Warszawski
 • Joanna Gagatko, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 • Beata Janiak, Uniwersytet Wrocławski
 • Aleksandra Jereczek, Politechnika Gdańska
 • Dominika Kankowska, Politechnika Gdańska
 • Zuzanna Kunik, Politechnika Poznańska
 • Magdalena Łątkowska, Politechnika Poznańska
 • Kornelia Łukojć, Politechnika Warszawska
 • Karolina Maderska, Politechnika Warszawska
 • Kamila Malanowicz, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Ewelina Nowak, Politechnika Gdańska
 • Zuzanna Opała, Uniwersytet Warszawski
 • Natalia Strawa, Politechnika Warszawska
 • Weronika Symbor, Uniwersytet Wrocławski
 • Agnieszka Szkodzińska, Politechnika Białostocka
 • Sowmya Thottambeti, Politechnika Poznańska
 • Marta Wiśniewska, Politechnika Warszawska
 • Sylwia Wnuczko, Akademia Morska w Gdyni
 • Dominika Zając, Uniwersytet Jagielloński

Więcej indormacji www.stypendiadladziewczyn.pl

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…