• Patronują

 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

8-go marca, nie przypadkowo w Dzień Kobiet, na Politechnice Warszawskiej, podczas konferencji prasowej na 10-lecie akcji Dziewczyny na politechniki! mówiliśmy o kobietach w nowych technologiach, studentkach politechnik i wydziałów ścisłych, a także projektach, które Fundacja Edukacyjna Perspektywy przygotowała dla nich w tym roku.

Na konferencji swoją premierę miał raport Kobiety na politechnikach 2017, a także ruszył zupełnie nowy, bezprecedensowy program - IT for SHE, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez wspieranie studentek kierunków informatycznych.

W konferencji wzięła udział Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Rafalska, Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, prezes Ericsson Polska Martin Mellor, pomysłodawczyni akcji Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! dr Bianka Siwińska oraz niezwykłe dziewczyny, studentki politechnik i wydziałów ścisłych z całej Polski. Uczestnicy i goście mówili o sytuacji kobiet na wyższych uczelniach technicznych i na rynku pracy. - W pełni podpisuję się pod zachętą do studiowania przez dziewczyny na kierunkach technicznych i ścisłych – powiedziała ministra Elżbieta Rafalska – Z mojego doświadczenia z pracy na uczelni wynika, że o ile można “przypadkiem” ukończyć studia humanistyczne czy ekonomiczne, to na pewno nie studia politechniczne, które wymagają wielkiego zaangażowania i pracy. Kobiety są często zbyt krytyczne wobec siebie, nie doceniają swoich możliwości. Tymczasem ukończenie studiów na politechnice czy kierunku ścisłym daje im znacznie większe możliwości wyboru atrakcyjnej o dobrze opłacanej pracy. Tak duży wzrost liczby studentek na politechnikach i kierunkach ścisłych to niewątpliwie sukces akcji “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!", a także atrakcyjnej oferty uczelni, którym zależy na zdolnych studentkach.

- Na Politechnice Warszawskiej nie ma kierunków, na których nie byłoby kobiet. To zasługa doskonałego, długodystansowego partnerstwa uczelni technicznych i sektora pozarządowego - Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Kobiety są twórcze i wprowadzają ład. Dzięki akcji „Dziewczyny na politechniki!” dziś znacznie więcej kobiet  studiuje na kierunkach uznawanych za typowo męskie. – mówił prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Mieliśmy okazję poznać utalentowane dziewczyny, które studiują na politechnikach i kierunkach ścisłych. Ich pasje i niespożyta energia są niewątpliwą inspiracją dla młodych dziewczyn, które dopiero szukają swojego pomysłu na przyszłość. Joanna Maraszek studentka „energetyki” na AGH w Krakowie, która wybrała uczelnię dzięki akcji, dziś angażuje się w różne projekty technologiczne, jednym z nich jest jej autorski Project Tajikistan, którego celem jest oświetlić lampami solarnymi budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Tadżykistanie. Joanna Roczniak studentka informatyki na AGH, uczestniczyła w projekcie stypendialnym Nowe Technologie dla Dziewczyn, dziś chce energię, którą dostała przekazywać dalej. Tak zrodził się pomysł na webinaria dla młodszych koleżanek prowadzone raz w miesiącu  przez studentki różnych kierunków technicznych. Była też Natalia Browarska z Politechniki Opolskiej, która zajmuje się tematyką interfejsów mózg-komputer, w ramach pracy inżynierskiej stworzyła system umożliwiający komunikację osobom niepełnosprawnym przez urządzenie EEG. Z Politechniki Łódzkiej przyjechała Paula Mierzejewska, która jest koordynatorką projektu budowy pojazdu solarnego – Eagle One. Z UMK w Toruniu była programistka, innowatorka, badaczka - Katarzyna Kończalska studentka trzeciego roku Informatyki Stosowanej. Katarzyna jest liderką w start-upie Impero Storage, gdzie tworzy oprogramowanie do zarządzania magazynami przy pomocy smartfonów.

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

Już 30 marca na 20 uczelniach technicznych odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn, w którym wezmą udział uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Jest to kulminacyjne wydarzenie akcji Dziewczyny na politechniki!. W czasie dziesięciu lat trwania akcji wzięło w nim udział 100 tysięcy dziewczyn. Dla maturzystek jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Na Dni Otwarte można się zarejestrować na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Jest pierwszym i zarazem największym projektem promującym kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. - Duża część dziewczyn, które podczas trwania akcji zdecydowały się podjąć studia inżynierskie - obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych. To dzięki nim świat zaawansowanych technologii zmienia się, a kobiety mają w nim coraz więcej do powiedzenia. To wielki zaszczyt i przyjemność pracować dla nich i je wspierać. – mówiła podczas konferencji dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjatorka akcji Dziewczyny na politechniki!.

Efekty dziesięciolecia

Jak potwierdza Raport "Kobiety na politechnikach 2007-2017", w ciągu ostatnich 10 lat akcji Dziewczyny na politechniki! udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich, liczba studentek zwiększyła się nawet o ponad 60% (Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska). W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł o prawie 8 procent. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz chętniej wybitnie utalentowane maturzystki. Coraz częściej rezygnują one z uczelni pedagogicznych i ekonomicznych na rzecz politechnik. Według Raportu znacząco wzrosła liczba dziewczyn na kierunkach stricte technicznych. Wobec trwającego od 2006 roku, spowodowanego względami demograficznymi spadku liczby młodych ludzi w Polsce, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowywały w ostatnich 10 latach wzrost liczby studentów - i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o ponad 8 tysięcy, a mężczyzn, w tym samy czasie, spadła o ponad 34 tysiące.

IT for SHE - prezent na 10-lecie

W Polsce tylko 13% studentów informatyki to kobiety. Aby to zmienić, z okazji 10-lecia akcji Dziewczyny na politechniki!, Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z partnerami z branży technologicznej i innowacyjnej, zdecydowała się powołać do życia bezprecedensowy program wspierania studentek kierunków informatycznych IT for SHE. Jego celem jest  zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Kobiet informatyczek w firmach technologicznych wciąż brakuje. Dlatego połączyliśmy siły, tak powstał program IT for SHE - siedem wielkich informatycznych firm technologicznych będzie wspierać dziewczyny w budowaniu ścieżki kariery i realizowaniu marzeń – mówił Martin Mellor prezes firmy Ericsson Polska. Głównymi elementami programu są: największy w Europie obóz tematyczny dla dziewczyn w IT „Women in Tech Camp”, Program Mentoringowy i  kampania wolontariatu zachęcająca kobiety do nauki programowania, skierowana przede wszystkim do mieszkanek małych miejscowości. Nabór do Programu Mentoringowego rozpoczął się 8  marca br. na stronie www.itforshe.pl. Partnerami IT for SHE są: Cisco, Fundacja Kronenberga - Citi Handlowy, Ericsson, Goldman Sachs, IGT, Intel, Roche, a współorganizatorem Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji.

Aby jeszcze mocniej wesprzeć kobiece talenty informatyczne, Fundacja Perspektywy wraz z firmą INTEL zainaugurowała także III już edycję wyjątkowego stypendium skierowanego do maturzystek i studentek kierunków związanych z kierunkami informatycznymi - Nowe technologie dla dziewczyn.

Stypendystki otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium  w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym w ekscytującym miejscu – gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela (największym ośrodku R&D Intela  w Europie). Inicjatywa ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii  oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Aplikować o stypendium można już teraz pod adresem www.stypendiadladziewczyn.pl.

Zapraszamy!

Women in Tech

Zjazd Digital University „Women in Tech” odbędzie się w najbliższy piątek 19 maja 2017 r. w Auli Szkoły Głównej Handlowej. Zaproszeni Eksperci będą mówić m.in. o tym jak działają i mogą działać kobiety w branżach ICT mówi się już wiele. W jaki sposób firmy wspierają kobiety w branży IT? Jaki jest potencjał kobiet w branży technologicznej? Kim jest Polka zawodowo zajmująca się nowoczesnymi technologiami? W jaki sposób firmy wspierają kobiety w branży IT?”.

Więcej…

Dziewczyny zdobyły politechniki!

Sześć tysięcy dziewczyn odwiedziło politechniki i wydziały ścisłe w całej Polsce podczas jubileuszowego Dnia Otwartego dla Dziewczyn – było kolorowo, głośno i merytorycznie. Maturzystki i gimnazjalistki miały szansę uczestniczyć w spotkaniach ze studentkami, odwiedzić laboratoria uczelniane, poznać kariery wspaniałych kobiet – naukowczyń, inżynierek, badaczek i zainspirować się.

Więcej…

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn 30 marca 2017

30 marca br. już po raz dziesiąty uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. Po raz ósmy zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie.

Więcej…
 • Partnerzy

 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
 • Ministerstwo Cyfryzacji