8-go marca, nie przypadkowo w Dzień Kobiet, na Politechnice Warszawskiej, podczas konferencji prasowej na 10-lecie akcji Dziewczyny na politechniki! mówiliśmy o kobietach w nowych technologiach, studentkach politechnik i wydziałów ścisłych, a także projektach, które Fundacja Edukacyjna Perspektywy przygotowała dla nich w tym roku.

Na konferencji swoją premierę miał raport Kobiety na politechnikach 2017, a także ruszył zupełnie nowy, bezprecedensowy program - IT for SHE, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez wspieranie studentek kierunków informatycznych.

W konferencji wzięła udział Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Rafalska, Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, prezes Ericsson Polska Martin Mellor, pomysłodawczyni akcji Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! dr Bianka Siwińska oraz niezwykłe dziewczyny, studentki politechnik i wydziałów ścisłych z całej Polski. Uczestnicy i goście mówili o sytuacji kobiet na wyższych uczelniach technicznych i na rynku pracy. - W pełni podpisuję się pod zachętą do studiowania przez dziewczyny na kierunkach technicznych i ścisłych – powiedziała ministra Elżbieta Rafalska – Z mojego doświadczenia z pracy na uczelni wynika, że o ile można “przypadkiem” ukończyć studia humanistyczne czy ekonomiczne, to na pewno nie studia politechniczne, które wymagają wielkiego zaangażowania i pracy. Kobiety są często zbyt krytyczne wobec siebie, nie doceniają swoich możliwości. Tymczasem ukończenie studiów na politechnice czy kierunku ścisłym daje im znacznie większe możliwości wyboru atrakcyjnej o dobrze opłacanej pracy. Tak duży wzrost liczby studentek na politechnikach i kierunkach ścisłych to niewątpliwie sukces akcji “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!", a także atrakcyjnej oferty uczelni, którym zależy na zdolnych studentkach.

- Na Politechnice Warszawskiej nie ma kierunków, na których nie byłoby kobiet. To zasługa doskonałego, długodystansowego partnerstwa uczelni technicznych i sektora pozarządowego - Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Kobiety są twórcze i wprowadzają ład. Dzięki akcji „Dziewczyny na politechniki!” dziś znacznie więcej kobiet  studiuje na kierunkach uznawanych za typowo męskie. – mówił prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Mieliśmy okazję poznać utalentowane dziewczyny, które studiują na politechnikach i kierunkach ścisłych. Ich pasje i niespożyta energia są niewątpliwą inspiracją dla młodych dziewczyn, które dopiero szukają swojego pomysłu na przyszłość. Joanna Maraszek studentka „energetyki” na AGH w Krakowie, która wybrała uczelnię dzięki akcji, dziś angażuje się w różne projekty technologiczne, jednym z nich jest jej autorski Project Tajikistan, którego celem jest oświetlić lampami solarnymi budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Tadżykistanie. Joanna Roczniak studentka informatyki na AGH, uczestniczyła w projekcie stypendialnym Nowe Technologie dla Dziewczyn, dziś chce energię, którą dostała przekazywać dalej. Tak zrodził się pomysł na webinaria dla młodszych koleżanek prowadzone raz w miesiącu  przez studentki różnych kierunków technicznych. Była też Natalia Browarska z Politechniki Opolskiej, która zajmuje się tematyką interfejsów mózg-komputer, w ramach pracy inżynierskiej stworzyła system umożliwiający komunikację osobom niepełnosprawnym przez urządzenie EEG. Z Politechniki Łódzkiej przyjechała Paula Mierzejewska, która jest koordynatorką projektu budowy pojazdu solarnego – Eagle One. Z UMK w Toruniu była programistka, innowatorka, badaczka - Katarzyna Kończalska studentka trzeciego roku Informatyki Stosowanej. Katarzyna jest liderką w start-upie Impero Storage, gdzie tworzy oprogramowanie do zarządzania magazynami przy pomocy smartfonów.

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

Już 30 marca na 20 uczelniach technicznych odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn, w którym wezmą udział uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Jest to kulminacyjne wydarzenie akcji Dziewczyny na politechniki!. W czasie dziesięciu lat trwania akcji wzięło w nim udział 100 tysięcy dziewczyn. Dla maturzystek jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Na Dni Otwarte można się zarejestrować na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Jest pierwszym i zarazem największym projektem promującym kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. - Duża część dziewczyn, które podczas trwania akcji zdecydowały się podjąć studia inżynierskie - obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych. To dzięki nim świat zaawansowanych technologii zmienia się, a kobiety mają w nim coraz więcej do powiedzenia. To wielki zaszczyt i przyjemność pracować dla nich i je wspierać. – mówiła podczas konferencji dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjatorka akcji Dziewczyny na politechniki!.

Efekty dziesięciolecia

Jak potwierdza Raport "Kobiety na politechnikach 2007-2017", w ciągu ostatnich 10 lat akcji Dziewczyny na politechniki! udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich, liczba studentek zwiększyła się nawet o ponad 60% (Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska). W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł o prawie 8 procent. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz chętniej wybitnie utalentowane maturzystki. Coraz częściej rezygnują one z uczelni pedagogicznych i ekonomicznych na rzecz politechnik. Według Raportu znacząco wzrosła liczba dziewczyn na kierunkach stricte technicznych. Wobec trwającego od 2006 roku, spowodowanego względami demograficznymi spadku liczby młodych ludzi w Polsce, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowywały w ostatnich 10 latach wzrost liczby studentów - i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o ponad 8 tysięcy, a mężczyzn, w tym samy czasie, spadła o ponad 34 tysiące.

IT for SHE - prezent na 10-lecie

W Polsce tylko 13% studentów informatyki to kobiety. Aby to zmienić, z okazji 10-lecia akcji Dziewczyny na politechniki!, Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z partnerami z branży technologicznej i innowacyjnej, zdecydowała się powołać do życia bezprecedensowy program wspierania studentek kierunków informatycznych IT for SHE. Jego celem jest  zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Kobiet informatyczek w firmach technologicznych wciąż brakuje. Dlatego połączyliśmy siły, tak powstał program IT for SHE - siedem wielkich informatycznych firm technologicznych będzie wspierać dziewczyny w budowaniu ścieżki kariery i realizowaniu marzeń – mówił Martin Mellor prezes firmy Ericsson Polska. Głównymi elementami programu są: największy w Europie obóz tematyczny dla dziewczyn w IT „Women in Tech Camp”, Program Mentoringowy i  kampania wolontariatu zachęcająca kobiety do nauki programowania, skierowana przede wszystkim do mieszkanek małych miejscowości. Nabór do Programu Mentoringowego rozpoczął się 8  marca br. na stronie www.itforshe.pl. Partnerami IT for SHE są: Cisco, Fundacja Kronenberga - Citi Handlowy, Ericsson, Goldman Sachs, IGT, Intel, Roche, a współorganizatorem Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji.

Aby jeszcze mocniej wesprzeć kobiece talenty informatyczne, Fundacja Perspektywy wraz z firmą INTEL zainaugurowała także III już edycję wyjątkowego stypendium skierowanego do maturzystek i studentek kierunków związanych z kierunkami informatycznymi - Nowe technologie dla dziewczyn.

Stypendystki otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium  w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym w ekscytującym miejscu – gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela (największym ośrodku R&D Intela  w Europie). Inicjatywa ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii  oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Aplikować o stypendium można już teraz pod adresem www.stypendiadladziewczyn.pl.

Zapraszamy!

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…