• Patronują

 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

18 niezwykłych par mentoringowych spotkało się 26 stycznia na podsumowaniu II edycji programu mentoringowego "Lean in STEM" w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Dla uczestniczek programu - utalentowanych studentek i doktorantek kierunków technicznych i ścisłych, był to rok wyzwań, pracy nad projektami i podejmowania kluczowych decyzji.

Miały u swojego boku wybraną przez siebie Mentorkę, na której wielkie zaangażowanie, wiedzę i wsparcie mogły liczyć w realizacji swoich marzeń. Mentorkami w programie "Lean in STEM" były kobiety sukcesu z  najlepszych firm technologiczych na Polskim rynku, ale także wybitne naukowczynie i działaczki społeczne. Na spotkaniu w Centrum Sztuki Współczesnej pary mentoringowe mogły zaprezentować efekty tej niezwykłej, kobiecej współpracy.

Pierwsza przez Skype prosto z Anglii prezentowała Paulina Rowińska, która aktualnie tam studiuje, jej mentorką była Joanna Bagniewska (Zoolożka. Absolwentka Oxfordu), która też przebywa w Anglii. Paulina z wielką charyzmą opowiadała o roku spędzonym ze swoją mentorką, nic w tym też dziwnego, bo owocem ich współpracy jest zgłoszenie Pauliny do FameLab - prestiżowego konkursu dla naukowców-popularyzatorów Już trzymamy kciuki za Paulinę!

Następnie na scenie pojawiła się Katarzyna Pływaczyk razem ze swoją mentorką Agnieszką Krawczyk (Dyrektorka Personalna w Bosch). Kasi z pewnością nie brakuje odwagi, była jedyną dziewczyną ze swojego roku w gimnazjum, która wybrała Politechnikę (Poznańską), wsparciem w tym czasie był program Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Dziewczyny na Politechniki!, który w tym roku obchodzi X jubileusz. Natomiast program mentoringowy dał Kasi siły na przeprowadzanie rewolucji w swojej gminie i zachęcanie dziewczyn do wybrania kierunku technicznego.

Paulina Zbyrad dzięki swojej mentorce dostała "społecznych" skrzydeł, przez rok z dziewczyny podchodzącej z dużą rezerwą do publicznych wystąpień, stała się silną, pewną siebie kobietą, która wie czego chce. Wszystko to zawdzięcza ogromnemu zaangażowaniu swojej mentorki Grażyny Piotrowskiej-Oliwy (Prezeska Virgin Mobile Polska), która czuwała nad jej rozwojem osobistym, zabierała często Paulinę na spotkania prawdziwe biznesowe i walczyła z jej brakiem świadomości, jak wspaniałą, inteligentną młodą kobieta jest. I co może osiagnąć.

Na naszym spotkaniu mogliśmy spotkać wspaniałą, ciekawą świata Dominikę Gnatek, która badała Japonię z punktu widzenia zaanagażowania naukowczyń w życie społeczne. Sama pracowała tam przez jakiś czas i postanowiła sprawdzić czy Japonia jest otwarta na kobiety inżynierki. Mentorką Dominiki była Agnieszka Hrynkiewicz-Bieniek (Country Director, Google Polska).

Dla naszej kolejnej mentorowanej, Sylwii Pokrzywińskiej, ten rok zakończył się ogromnym sukcesem – dostała pracę na wymarzonym stanowisku inżyniera produkcji. Przez rok, pod okiem swojej mentorki Agnieszki Adamus (Menadżerka Działu Produkcyjnego, Fabryka Gillette, P&G) Sylwia analizowała swoje mocne i słabe strony, uczyła się realizować projekty i planowała ścieżkę kariery. Jej historia potwierdza, że współpraca z Agnieszką jest najlepszą zapowiedzią awansu w branży technologicznej.

Na scenie pojawiła się także perła nauki, Daria Cegiełka, która z pewnością została obdarowana talentem do popularyzacja badań. Jej prezentacja o ruchu komórek zrobiła ogromną furorę. Profesor Katarzyna Chałasińska- Macukow (Fizyk, b. rektor Uniwersytetu Warszawskiego), która była mentorką Darii pomogła jej obrać drogę rozwojową, a także napisała bardzo przydatny list referencyjny.

Renata Stasiak-Betlejewska to kobieta z charakterem, który w czasie programu mentoringowego pod okiem Barbary Nowackiej (Informatyczka, działaczka, kanclerka PJATK) jeszcze bardziej się wzmocnił. Renata na co dzień zajmuję się sprawami związanymi z Erasmusem w swojej uczelni, a teraz chce także przedstawiać wybitne kobiety Politechniki Częstochowskiej.

Marta Piątek była mentorowaną Katarzyny Ochocińskiej (Specjalistka ds. sprzedaży, Siemens). Marta jest autorką kampanii społecznej o efektywności energii, która chce edukować Polaków jak uczynić domy A++. Wystartował już blog Marty, na który serdecznie już teraz zapraszamy: http://dom-a-plus-plus.blogspot.com/

Ostatnia prezentacja należała do Joanny Maraszek oraz jej mentorki Katarzyny Zaparty-Makówka (Energy Efficiency Key Account Manager, Schneider Electric). Asia jest osobą która ma sto pomysłów na minutę – tak twierdzi jej mentorka, nam przedstawiła jeden z nich – Project Tadżykistan, który ma cel oświecić bibliotekę w Duszanbe.

II edycja programu mentoringowego okazała się być wielkim sukcesem. Mamy nadzieje, że uczestniczki zapamiętają tę przygodę na całe życie.

Tymczasem bardzo zapraszamy do aplikowania do III edycji programu mentoringowego, rejestracja ruszy już w lutym!

Więcej informacji znajdziecie na: leaninstem.pl

Dziewczyny na Salonach

10 i 11 marca Dziewczyny na politechniki i Dziewczyny do ścisłych promowały się na XXVII Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym w PKiN w Warszawie. Było kolorowo, intensywnie, międzynarodowo i filmowo. Zaczęłyśmy z impetem... Spotkaniem z aktorką Karoliną Gruszką, z którą rozmawiałyśmy o Marii Skłodowskiej Curie, o silnych kobietach i o tym, czy łatwo było zagrać noblistkę. Nasze stoisko odwiedzili goście z Azji - z Southern University Of Science And Technology z Shenzen w Chinach.

Więcej…

Konferencja prasowa: Dziewczyny na politechniki i... do informatyki!

8-go marca, nie przypadkowo w Dzień Kobiet, na Politechnice Warszawskiej, podczas konferencji prasowej na 10-lecie akcji Dziewczyny na politechniki! mówiliśmy o kobietach w nowych technologiach, studentkach politechnik i wydziałów ścisłych, a także projektach, które Fundacja Edukacyjna Perspektywy przygotowała dla nich w tym roku.

Więcej…

Dziewczyny na politechniki i... do informatyki!

Już 30 marca na 20 uczelniach technicznych odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn, w którym wezmą udział uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Jest to kulminacyjne wydarzenie akcji "Dziewczyny na politechniki!". W tym roku obchodzi ona swoje dziesiąte urodziny. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewczyn. Duża część z nich zdecydowała się podjąć studia inżynierskie i obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych.

Więcej…
 • Partnerzy

 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
 • Ministerstwo Cyfryzacji