Uczelnie pokazały się od najlepszej strony, dziewczyny przekonały się, że są kreatywne i utalentowane, a studia techniczne sa dla nich najlepszą drogą do sukcesu.  Po raz dziewiąty Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn odbył się na politechnikach w całym kraju.

Wierzcie we własne siły! – przekonywano dziewczyny na Politechnice Białostockiej

Na czym polega badanie i uzdatnianie wody? Co to jest sedymentacja? W jaki sposób można wyizolować DNA z żywności? Tego, i wielu innych rzeczy dowiedziały się dziewczyny, które odwiedziły Politechnikę Białostocką 7 kwietniao, podczas Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn. Politechnika Białostocka zaprosiła uczennice i studentki do INNO-EKO-TECH, czyli Innowacyjnego Centrum Dydaktyczno-Badawczego Alternatywnych Źródeł Energii, Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska.

Pierwsza część Dnia Otwartego odbyła się na auli. Dziewczyny przywitała dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska prof. Józefa Wiater. Wierzcie we własne siły – mówiła prof. Wiater i zachęcała do studiowania na Politechnice Białostockiej. O tym, że podczas studiów warto włączyć się w prace kół i organizacji studenckich przekonywały studentka automatyki i robotyki Agnieszka Sowińska i studentka architektury Ewelina Bugajewicz. Ewelina wraz z innymi osobami z koła CAVE tworzy wirtualny spacer po Politechnice, a Agnieszka od kilku lat śpiewa w Chórze Politechniki Białostockiej. O pracy na uczelni i tym, czym się zajmuje inżynier drogownictwa opowiadała dr inż. Marta Wasilewska.

W drugiej części spotkania dziewczyny odwiedzały laboratoria, w których mogły przeprowadzać eksperymenty. Poza tym na warsztatach kosmetycznych robiły babeczki do kąpieli. Można było także wziąć udział w wirtualnym spacerze po Politechnice, układać puzzle matematyczne i porozmawiać ze studentami o tym, jak wygląda edukacja na poszczególnych kierunkach.

Politechnika Białostocka uczestniczy w akcji od 2007 roku – wówczas to na  uczelni odbył się pilotaż Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn.

Lustro nieskończoności i… taniec Bollywood na Politechnice Gdańskiej

Na Politechnice Gdańskiej było – jak zwykle – energetycznie i radośnie. Dziewczyny wchodzące na piękny Dziedziniec Fahrenheita witali kwiatami i czekoladkami studenci uczelni. W czerwonego tulipana zaopatrzony był także łazik marsjański, krążący na sześciu kółkach po dziedzińcu. Gdy podjechał wprost pod nogi Moniki, dziewczyna uśmiechnęła się i powiedziała: jesteś słodki! To prawdziwie inżynierskie podejście.

Monika przyjechała na PG aż spod Olsztyna, marzy się jej studiowanie któregoś z kierunków związanych z inżynierią biomedyczną. Jest maturzystką z liceum w Olsztynie, więc w maju będziemy trzymać za nią kciuki.

Na rozgrzewkę Dnia Otwartego był krótki kurs tańca Bollywood, prowadzony przez indyjskich studentów PG i pokaz samoobrony taekwondo, który zrobił na dziewczynach wielkie wrażenie. Mogły przekonać się, że dobrze wyszkolona kobieta jest w stanie poradzić sobie ze znacznie silniejszym napastnikiem. Było też lustro nieskończoności, strzelnica optyczna, przesyłanie dźwięku za pomocą światła, most z makaronu,  projektowanie implantów i wiele innych atrakcji.

Diana Sobota, studentka Politechniki Gdańskiej i stypendystka pierwszej edycji programu Intel-Perspektywy „Nowe technologie dla dziewczyn” pełniła rolę ambasadorki projektu i gorąco namawiała młodsze koleżanki na studiowania na uczelni technicznej oraz aplikowania o stypendium. -To jest wasz czas – podkreślała. Diana twierdzi, że na politechnice zrozumiała, że uczenie się może być przyjemnością i dawać radość. Czy trzeba lepszej rekomendacji?

Na Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn na PG przyjechały przede wszystkim uczennice ze szkół z Trójmiasta i okolic. Pojawili się też chłopcy, bo klasa II z VII LO w Gdańsku przyszła w pełnym składzie. Panowie kwiatów nie dostali, ale sprawiali wrażenie zadowolonych z możliwości poznania politechniki.

Politechnika Łódzka: Kobiety widzą bardziej kolorowo

Politechnika Łódzka po raz kolejny przygotowała atrakcyjny program warsztatów i spotkań. O tym, że warto zainwestować w swoją przyszłość wiążąc ją z Politechniką Łódzką mówiły jej absolwentki i studentki.

Od rana na wydziałach odbywały się kreatywne warsztaty pokazujące, że studia techniczne mogą być interesujące dla kobiet. Dziewczyny przekonały się między innymi, że ozdoby kobiece mogą przyjąć futurystyczną formę, jeżeli użyje się do ich wykonania elektronicznych elementów. W nowoczesnym laboratorium LabFactor  uczestniczyły w warsztaty w innowacyjnej formule Design Thinking. Dziewczyny brały udział w zajęciach „Planeta Woda – miejsce LabFactor – misja: Myśl!”.   Pod presją czasu musiały wymyślać i prototypować tanie i efektywne rozwiązania dla rodzin znajdujących się w obozach dla uchodźców w Sudanie, którym szybko i sprawnie należy dostarczać wodę zdatną do picia, a także do celów sanitarnych. Prototypy powstawały z prostych przedmiotów codziennego użytku oraz z nieprzebranych (jak się okazało) pokładów kreatywności. Fizycy wyjaśniali dlaczego kobiety widzą bardziej kolorowo i zastanawiali się czy również lepiej słyszą i od czego to zależy?

Studenckie Radio Żak  podczas warsztatów „Dziewczyny na antenę” przekazało podstawowe umiejętności dziennikarskie, techniczne oraz promocyjne. Uczestniczki  mogły też spróbować swoich sił przed mikrofonem i za stołem realizatorskim. Po warsztatach w sali widowiskowej PŁ, do której przyszło blisko 300 osób,  odbyło się spotkanie z władzami miasta i uczelni. Były filmy, prezentacje, pokazy tańca nowoczesnego w wykonaniu studentek PŁ oraz  drobne upominki. Na koniec był czas na rozmowy z wykładowczyniami, studentami i absolwentkami Politechniki Łódzkiej.

fot. Jacek Szabela

Politechnika Poznańska- rekordowa liczba dziewczyn na Dniu Otwartym!

Politechnika Poznańska podczas Dnia Otwartego dla Dziewczyn przygotowała  mnóstwo atrakcji. Na prośbę nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych uczelnia zorganizowała także Drzwi Otwarte, na które zaprosiła również chłopców.

Początkiem imprezy był się tradycyjny Bieg w Kasku w kampusie Warta. Następnie w Centrum Wykładowym można było zapoznać się z prezentacjami wydziałowymi. W tym roku doktorantka Agata Nykaza, absolwentka PP, która jest jedyną kobietą latającą w Grupie Akrobacyjnej Żelazny, polecała szczególnej uwadze nowy kierunek studiów: lotnictwo i kosmonautyka.

Samorząd Studentów Wydziału Inżynierii Zarządzania pokazał ciekawą prezentację Kobieta w męskim świecie – jak odnieść sukces.

Niesamowite warsztaty przygotowało dla dziewczyn Koło Naukowe Bioinicjatywa Wydziału Technologii Chemicznej - było to Laboratorium Szalonej Chemiczki.

Jak co roku, na dziewczyny czekały kwiaty wręczane przez studentów, ale też show naukowe Fizyczne Kwiatki – czyli eksperymenty fizyczne w odsłonie florystycznej prowadzone przez znanego showmana naukowego Adama Buczka i Koło Fizyki Technicznej.

Showmenka naukowa Dorota Gołębiewska pokazała w swoim show, że fiza rządzi, fiza radzi, fiza nigdy Cię nie zdradzi, czyli kobiecy pogląd na prawa fizyki.

Jak co roku ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty: Jak zdać maturę z matematyki

Mnóstwo atrakcji przygotował Wydział Architektury m.in. warsztaty: Geometria wzoru, malowanie szablonów, warsztaty z grafiki komputerowej.

Dziewczyny mogły również zmierzyć się z chłopcami na warsztatach przygotowanych przez Laboratorium Ergonomii i Ryzyka Zawodowego na Wydziale Inżynierii Zarządzania. Były to doświadczenia i pomiary możliwości psychofizycznych kobiet. Badano poziom stresu, siłę i moc uścisku. Jak myślicie kto wygrał tę rywalizację? ;)

Moc atrakcji czekało również na dziewczyny w zwiedzanych laboratoriach: od możliwości poruszania się po świecie wirtualnym, poprzez próbę pilotowania najnowszego symulatora lotów, do pieczenia chleba w Laboratorium Chłodnictwa.

Nową atrakcją Dnia Otwartego było zwiedzanie Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki oraz prezentacja: Jak odkodować genom- od probówki do sekwencji DNA w bazie danych.

Organizatorzy szacują, że w tym roku w Dniu Otwartym Tylko dla Dziewczyn oraz Drzwiach Otwarte na Politechnice Poznańskiej wzięło udział ponad tysiąc osób.

Przeprawa o indeks na Politechnice Rzeszowskiej

Uczennice, które wzięły udział w Dniu Otwartym Tylko dla Dziewczyn brały udział m.in. w grze akademickiej PRzeprawa o indeks, którą przeprowadzono w miasteczku akademickim i  w budynkach uczelni. Uczestniczki gry otrzymały "indeks" i mapkę obiektów Politechniki z wyznaczonymi do gry miejscami. Pod opieką studentki musiały do nich trafić i tam wykonać zaplanowane zadanie. Uczennice podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych spotkały się także ze studentkami oraz absolwentkami Politechniki Rzeszowskiej w ramach talk-show Jedna na milion? Być kobietą w Politechnice Rzeszowskiej wczoraj, dziś i jutro.

Fot. Marian Misiakiewicz

Politechnika Świętokrzyska: spotkania z uczelnią i bieg

Około 200 dziewczyn z województwa świętokrzyskiego pojawiło się na Dniu Otwartym na Politechnice Świętokrzyskiej.  50 z nich postanowiło spróbować swoich sił w Biegu w Kasku.

Politechnika Warszawska: Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej gościło prawie 300 uczennic szkół ponadgimnazjalnychz całej Polski. Biuro ds. Promocji i Informacji przy współpracy z prelegentami i trenerami przygotowało program, który miał za zadanie podkreślić siłę wyobraźni i nakierować uczestniczki na sukces. Takie też było motto wydarzenia: Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Poszczególne elementy Dnia Otwartego, zarówno wykłady, jak i warsztaty realizowały to hasło.

Na scenie pojawili się tacy spikerzy jak: Katarzyna Żbikowska, Kreatorka Jutra, która m.in. zachęcała do realizacji swoich marzeń, proponując, by własne życie potraktować jak projekt. W podobnym tonie wypowiadała się Magdalena Kowalska z Lego Serious Play, uświadamiając uczestniczki, że szczęście w 90% zależy od tego jak analizujemy rzeczywistość, natomiast sukces uzależniony jest w 75% od pozytywnego myślenia.

O swojej karierze naukowej i sukcesach biznesowych opowiadała absolwentka Politechniki Warszawskiej dr inż. Małgorzata Ostrowska, prezes firmy Materials Care, w rozmowie z Zastępcą Dyrektor CZIiTT, Marcinem Postawką.

Na zakończenie pierwszej części z niezwykłym naukowym show wystąpili przedstawiciele Chemicznego Koła Naukowego Flogiston, wprawiając publiczność w zachwyt.

Wszystkie wystąpienia ilustrował w czasie rzeczywistym Piotr Poznański, wizualizator idei, graphic recorder, psycholog, trener umysłu. Niezwykłą galerię jego notatek można było oglądać następnie w otwartej dla wszystkich Strefie Relaksu. Tam również dziewczęta miały okazję porozmawiać ze studentkami PW, z dziewczynami z Koła Naukowego ELEKTRA oraz doradczyniami zawodowymi z Biura Karier PW, jak również zrelaksować się na wygodnych pufach i poczęstować się słodkościami.

Po smacznej przerwie uczestniczki powróciły do pracy z trenerami, którzy poprowadzili dla nich kreatywne warsztaty. Wiele radości, ale też i kreatywnych inspiracji dostarczyli uczestniczkom prowadzący zajęcia z Design Thinkng: Mateusz Kaliszewski i Anna Klatka.

Pomysłowość i twórczą odwagę wyzwoliła w swoich podopiecznych Magdalena Kowalska, poprzez  trening budowy myśli i emocji z klocków Lego. Z kolei Piotr Poznański nauczył uczestniczki rysować idee i tworzyć własny słownik wizualny.

Politechnika Wrocławska: Innowacja jest kobietą!

 

Dziewczyny z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu: Patrycja Wątroba (liderka) Barbara Wojtak, Nina Majchrowska, Marta Misiak, Justyna Cicha i Kamila Szymańska najszybciej przeszły trasę i poprawnie wykonały wszystkie zadania przygotowane przez koła naukowe PWr. Gra miejska była jedną z głównych atrakcji Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn. W przygotowanie tego dnia bardzo zaangażowały się koła naukowe działające na Politechnice Wrocławskiej: Rapid Troopers, KNSCh "Allin", PWR Racing Team, Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych, KoNaR, Akademicki Klub Lotniczy PWR, Ósemka PWR, SKTT ISKRA PWr i AKRF FOSA. Dzień Otwarty relacjonowało studenckie Radio LUZ.

Politechnika Opolska: drony, quady i 3D

W ramach akcji ,,Dziewczyny na politechniki!” na błoniach przy Wydziale Mechanicznym odbył się tradycyjny wyścig z inżynierskim atrybutem na głowie.

Pierwsza na metę 700-metrowej trasy dotarła Dominika Kowalska – uczennica III LO w Opolu. Trzymamy kciuki za równie dobre wyniki na maturze i dołączenie do studentów politechniki, bo celem biegu (poprowadzonego, jak zawsze, przez niezrównanego dra Ryszarda Marcinowa z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii) jest przede wszystkim zachęcenie dziewczyn do podjęcia technicznych studiów. Walczymy także ze stereotypami – dodaje organizator imprezy Kamil Kalinowski z Sekcji Promocji i Kultury – Przypominam, że 40% wszystkich studentów Politechniki Opolskiej to panie!

Podczas, gdy jedni biegali po błoniach, inni biegali na wykłady przygotowane przez pracowników Politechniki Opolskiej . W ponad czterdziestu warsztatach, prezentacjach, pokazach i grach edukacyjnych ze wszystkich dziedzin nauki, którymi zajmują się naukowcy PO, od a- rchirektury do z-arządzania, wzięło udział kilkuset uczniów ze szkół ponagimnazjalnych z całej Opolszczyzny.

Najwięcej przyszłych studentów odwiedziło hol w ,,Łączniku”, czyli targi technologicznych różności i wiedzy zdobywanej poprzez zabawę. Królowały tu drony, quady, Kinect  i technologie 3D. Wśród młodych ludzi kręcił się na czterech kołach Kameleon – zdobywca 7. miejsca na światowych zawodach łazików marsjańskich.

Dzień Otwarty w WSEiZ

7 kwietnia czyli W DNIU OTWARTYM TYLKO DLA DZIEWCZYNA odbywającym się w ramach akcji „Dziewczyny na politechniki 2016” WSEiZ gościła grupę uczennic z Technikum Architektury Krajobrazu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi.

Warsztaty Dziewczyny na Architekturę! – z podstaw projektowania architektonicznego wspierane programem ArchiCAD. Zajęcia doświadczalne Ekologia... Na zdrowie! – na których uczestniczki przeprowadziły proste analizy składników chemicznych roślin.

Zwiedzanie wystawy prac z pracowni rysunku i malarstwa przygotowanej przez studentów Wydziału Architektury WSEiZ pod kierownictwem prof. szt. plast. dr. hab. Andrzeja Bissenika, a także Quiz nt. Uczelni z atrakcyjnymi nagrodami... to program, który niezwykle spodobał się naszym gościom!

Dzień Otwarty na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK

Dzień otwarty w ramach akcji Dziewczyny do ścisłych! na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się 7 kwietnia 2016 roku. Na uczennice czekaliśmy w Instytucie Fizyki oraz w Centrum Astronomii w Piwnicach k. Torunia. W programie dnia otwartego były spotkania z prodziekanem Wydziału do spraw studentów oraz Dyrekcją Centrum Astronomii, a także ze studentkami i doktorantkami, będące okazją do rozmowy o studiach i studiowaniu. Uczennice wzięły udział wykładzie i warsztatach, zwiedzały laboratoria, miały również możliwość okazję do zwiedzania obserwatorium astronomicznego. Podczas dnia otwartego odwiedziło nas ponad 20 uczennic z Torunia oraz Inowrocławia.

Atrakcje na Dniu Otwartym na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

W Dzień Otwarty na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego dla zainteresowanych otwarty był cały Kampus Ochota. Dziewczyny miały do wyboru ok. 100 różnych atrakcji – wykładów, pokazów, warsztatów. Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza warsztaty ,,Kosmetyki – zrób to sama’’, podczas których uczestniczki poznawały rośliny wykorzystywane do produkcji kosmetyków. Na warsztatach ,,Melissopalinologia – sekrety miodu’’ dziewczyny sprawdzały przy pomocy analizy pyłkowej, czy producenci popularnych miodów nektarowych ,,nie wciskają nam kitu’’. Dowiedziały się także co znajduje się w środku kryształu oraz jak otrzymać i rozpoznać grafen. Uczestniczki Dnia Otwartego wzięły udział w grach oraz w quizie o tematyce fizycznej, za udział w którym otrzymały nagrody.

fot. K. Nurowska

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…