Dziewczyny, które wzięły udział w pierwszej edycji naszej akcji, mają już tytuł inżyniera, magistra, część jest na studiach doktoranckich. Uczennice, które przyszły w tym roku – a było ich ponad trzy tysiące – dołączą za parę lat do coraz liczniejszego pokolenia „Dziewczyn na politechniki!”

Julia Janicka uczestniczyła w Dniu Otwartym na Politechnice Rzeszowskiej, bo marzy o pracy w lotnictwie. Przyjechała… z Warszawy. Oto siła kobiecej ambicji!

Wiele młodych maturzystek posiada talent, wiedzę, determinację i predyspozycje, by rozwiązywać nawet najtrudniejsze techniczne zadania i wdrażać nowe technologie – napisała w liście do uczestników i organizatorów Dnia Otwartego na Politechnice Łódzkiej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. A jednak wciąż nie jest to oczywiste, nadal trzeba przekonywać dziewczyny, że nie powinny się obawiać studiowania na kierunkach technicznych i ścisłych, że politechniki naprawdę są dla nich.

- Ta akcja jest potrzebna, żeby przełamywać myślenie, że dziewczyny się nie nadają, będą gorsze – podkreślają Arletta Grzywa i Anna Korecka, studentki inżynierii medycznej na Politechnice Rzeszowskiej.

Czy kobieta w pracy musi się starać dwa razy bardziej?

Podczas Dnia Otwartego dziewczyny uczyły się kodować, projektować, stepować, a nawet gotować.... potrawy kuchni molekularnej. Był też pokaz mody przygotowany przez studentki kierunku wzornictwo na Politechnice Łódzkiej, warsztaty produkcji kosmetyków z naturalnych składników na Politechnice Gdańskiej, pokaz walk robotów, dronów i łazika marsjańskiego, gry terenowe, eksperymenty. Odbyły się też, z powodzeniem, kultowe już Biegi w Kasku. Dla uczestniczek najważniejsze było chyba jednak to, że spotkały się ze studentkami kierunków technicznych i ścisłych, wykładowczyniami, a także kobietami, które osiągnęły spektakularny sukces w zawodach technicznych i karierze naukowej.

Marta Chrostowska, absolwentka International Faculty Engineering na kierunku: Telecommunications and Computer Science a obecnie dyrektorka produkcji w firmie Corning, absolwentka PŁ, przygotowała dla dziewczyn prezentację „Czy kobieta w pracy musi się starać się dwa razy bardziej?”. Absolwentki PŁ pracujące w firmach technologicznych zachęcały dziewczyny do studiowania kierunków technicznych i na swoim przykładzie prezentowały ścieżkę kobiet inżynierek w międzynarodowych firmach.

- W XX wieku opanowaliśmy światło, XXI - jest wiekiem technologii fotonicznych  – mówiła dr inż. Urszula Błaszczak, reprezentująca Katedrę Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Politechniki Białostockiej. Dr inż. Urszula Błaszczak obrazowo mówiła o swojej pasji: Ten zakres fal elektromagnetycznych jest jak kobieta – nie może się zdecydować: raz jest falą, raz cząsteczką. Pani doktorpracuje nad energooszczędnymi oprawami LED z zabezpieczeniami przeciwolśnieniowymi, a także nad nowatorską konstrukcją endoskopu z przestrajalnym kontrastem barwnym, który ma ułatwiać wykrywanie nowotworów.

- Matematyka jest kobietą! - przekonywała doc. Barbara Wikieł, dyrektorka Centrum Nauczania Matematyki i Nauczania na Odległość na Politechnice Gdańskiej.

Podczas swojego wykładu rozpoczynającego Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn pokazywała, że przyczyną złych życiowych wyborów jest uleganie stereotypom, przekonaniu, że „mózg kobiety nie jest stworzony do nauk ścisłych”.

Zaprogramowane na politechnikę

Na Politechnikę Warszawską przyszły prawdziwe tłumy dziewczyn. Przywitał je na uczelni JM Rektor prof. Jan Szmidt. Podczas tegorocznej edycji akcji, organizatorzy wprowadzili element grywalizacji. Uczestniczki Dnia Otwartego otrzymały planszę do gry i musiały przejść przez trzy poziomy wtajemniczenia, aby zdobyć niezbędnik przyszłej pani inżynier. Było spotkanie ze studentkami z Girls Code Fun, warsztat „Czy masz smykałkę inżynierską?” z doradcami zawodowymi z Biura Karier PW, prezentacje kół naukowych, których członkowie pokazali uczennicom wyjątkowe projekty i wynalazki, które powstają z połączenia nauki i pasji.

Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie otworzyła dla dziewczyn swoje laboratoria i miasteczko studenckie, udostępniła fantastyczny bolid skonstruowany przez studentów. Można było poznać tajniki archeometalurgii, nauczyć programowania robotów mobilnych, a także znaleźć odpowiedź na banalne z pozoru pytanie: skąd się bierze energia elektryczna w naszym domu.

Na Politechnice Częstochowskiej można było nie tylko zwiedzić laboratoria i poznać ofertę kształcenia na sześciu wydziałach, ale także wziąć udział w Biegu w Kasku i zdobyć nagrodę ufundowaną przez władze uczelni i sponsorów.

Uczestniczki Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn na Politechnice Krakowskiej miały okazję poznać kobiety, które dzięki studiom na tej uczelni odnoszą sukcesy na polu zawodowym i naukowym. Spotkały się m.in. z profesor Joanna Dublińską – prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, profesor Elżbietą Nachlik – dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska oraz doktor Bożeną Tyliszczak zajmującą się technologią tworzyw sztucznych, której wynalazki były wielokrotnie nagradzane. O tym, dlaczego warto wybrać studia na Politechnice Krakowskiej, opowiedziała Klaudia Adamkiewicz – studentka inżynierii chemicznej i procesowej.

Na Politechnice Lubelskiej dziewczyny robiły sobie zdjęcie pamiątkowe w szacie prawdziwej księżniczki-inżynierki. Zamiast tiary był kask, zamiast berła – poziomica lub plan budowy, zamiast dzielnego rycerza u boku – równie niezawodny… tachometr. Uczelnia postarała się też przekonać uczestniczki Dnia Otwartego, że „Matematyka nie taka trudna” i przedstawiła wymagania uczelni wobec studentów w zakresie matematyki. Chodziło o obalenie tezy, że tylko wyjątkowo zdolne matematycznie osoby poradzą sobie na studiach technicznych.

Politechnika Poznańska poszła krok dalej i zaproponowała uczestniczkom błyskawiczne „korepetycje” przed maturą z matematyki. W roli nauczycieli wystąpili matematycy wykładający na uczelni. Studentki PP przygotowały dla dziewczyn warsztaty z komunikacji i umiejętności miękkich. Był też pokaz: „Fiza rządzi, fiza radzi, fiza nigdy Cię

nie zdradzi” prezentujący kobiecy pogląd na prawa fizyki oraz prezentacja Marty Dekiert z Geek Girls Carrots „Kobiety w IT - są i świetnie sobie radzą, wiedziałaś?”.

Bo tym roku podczas Dnia Otwartego szczególny nacisk położyliśmy na kierunki informatyczne - także w związku ze Światowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w ICT, którego akcja „Dziewczyny na politechniki!" jest partnerem.

Branża informatyczna w Polsce i na świecie od lat charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet - od kilku do kilkunastu procent. Dodatkowo, jak pokazuje raport "Kobiety na politechnikach 2015" - od kilku lat obserwujemy w naszym kraju niepokojącą tendencję zmniejszania się liczby studentów kierunków związanych z informatyką i telekomunikacją w ogóle. Kobiet jest wśród nich około 13 procent. Z tego względu Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Intel zdecydowały się na wsparcie utalentowanych maturzystek i studentek wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Program stypendialny "Nowe technologie dla dziewczyn" to inicjatywa, która ma na celu zachęcenie dziewczyn do zainteresowania nowymi technologiami. Stypendystki otrzymają 12 000 zł (brutto) na rok, wsparcie mentorów i mentorek Intela oraz szansę na staż zawodowy.

Do sukcesu biegnie się w kasku, a Innowacja jest Kobietą!

Na Politechnice Opolskiej do studiowania zachęcała dziewczyny, między innymi, inż. Sara Szumska, studentka informatyki: - Do studiowania informatyki zainspirował mnie mój ojciec, który sam skończył studia w PO na tym kierunku. Początkowo nie wiedziałam, czy interesuję się bardziej grafiką 2D, czy może sieciami komputerowymi. W toku studiów zapisałam się do koła naukowego Grupa. NET PO. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę! Spotkałam więcej pasjonatów  - takich na mojej uczelni nie brakuje! - nowych technologii, którzy pomogli mi w trudnych początkach z programowaniem. Obecnie zajmuję się tworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne i desktopowe. Pragnę zarażać innych swoją pasją i zachęcać do rozwijania swoich umiejętności jako programista.Natomiast Bieg w Kasku miał tu dwie odsłony. W pierwszej wystartowały panie, które szykują się do startowania na politechnikę, a w drugim te, które na politechnice już są, a więc studentki, wykładowczynie i pracownice administracji, dla przykładu i dla sportu.

Politechnika Wrocławska przygotowała dla uczestniczek grę miejską „Innowacja jest Kobietą!” Sześcioosobowe zespoły, w ośmiu punktach zlokalizowanych na terenie kampusu uczelni, wykonywały zadania przygotowane przez koła naukowe Politechniki Wrocławskiej, m.in. Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych, Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych „OFF-ROAD", Akademickiego Radia LUZ. Realizacja poszczególnych etapów gry przez uczestników dokumentowana była na specjalnie przygotowanych kartach. Liczyła się przede wszystkim praca zespołowa i czas przejścia trasy.

Relacja z Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn na Politechnice Świętokrzyskiej transmitowana była przy udziale Studia Telewizji Interaktywnej Uczelni on-line – na stronie www.tu.kielce.pl
Uczestniczki mogły poznać ofertę edukacyjną Politechniki Świętokrzyskiej, poznać przyszłe koleżanki i kolegów, a także m.in. zobaczyć model łazika skonstruowany przez studentów i doktorantów Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, który zajął drugie miejsce na prestiżowych zawodach łazików marsjańskich ERC 2014 European Rover Challenge.

Zobacz, zbadaj, zaprojektuj

W Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych dziewczyny mogły dowiedzieć się jak tworzy się animacje 3D i efekty specjalne, mogły także porozmawiać ze studentkami/studentami i wykładowcami Akademii.

W Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania dla uczennic przygotowano m.in. zajęcia doświadczalne, na których uczestniczki przeprowadziły mikroskopową ocenę jakości wody i  wykonały proste analizy składników chemicznych żywności. Uczestniczki zainteresowane architekturą mogły także spróbować swoich sił na warsztatach z podstaw projektowania architektonicznego wspieranego programem ArchiCAD.

Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Dniu Otwarty odbyły się wykłady popularnonaukowe, warsztaty w laboratoriach, pokazy popularnonaukowe na scenie, a także koncert-niespodzianka.

Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaplanowano w Dniu Otwartym zwiedzanie Centrum Astronomii w towarzystwie doktorantek i pracowników, a także warsztaty „Robotyka dla każdego” i „Fotografia malowana światłem”.

Gospodarzami spotkania na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu byli studenci i absolwenci tego wydziału, którzy opowiadali o studiach i swojej drodze zawodowej. Dla dziewczyn przygotowano też gry i konkursy z nagrodami.

Politechnika Białostocka:

Politechnika Częstochowska:

Politechnika Gdańska:

Politechnika Krakowska:

Politechnika Opolska:

Politechnika Poznańska:

Politechnika Rzeszowska:

Uniwersytet Mikołaja Kopernika:

Politechnika Warszawska:

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…