• Patronują

Oficjalna prezentacja raportu "Kobiety na politechnikach 2015" odbyła się 30 marca podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gospodynią konferencji była prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

Przygotowywany od 8 lat raport jest precyzyjną i zrobioną pod wieloma kątami "fotografią", pokazującą sytuację kobiet na polskich uczelniach technicznych. Pozwala dostrzec trendy i zagrożenia, określić kierunki dalszych działań mających na celu zwiększenie udziału kobiet w studiach na kierunkach technicznych i ścisłych.

Jak wskazuje raport, w roku akademickim 2013/14 w Polsce było o 127 050 mniej studentów niż rok wcześniej. Kobiety stanowią 58,4% studiujących (jest to wartość ustabilizowana od 4 lat). Niż demograficzny pogłębia się i dotyka głównie uczelni uniwersyteckich, pedagogicznych, rolniczych, a nawet medycznych. Uczelnie techniczne i mundurowe dotknięte są nim w najmniejszym stopniu, choć w ubiegłym roku akademickim, po raz pierwszy od pięciu lat, niewielkiego spadku w liczbie studentów doświadczyły również i one. Spadek ten był głównie widoczny w liczbie mężczyzn studiujących na politechnikach. Wciąż jednak uczelnie techniczne mają, w odróżnieniu od innych typów uczelni, więcej studentów niż w roku bazowym, który ujęty jest w Raporcie "Kobiety na Politechnikach 2015", czyli w roku rozpoczęcia akcji Dziewczyny na politechniki! 2007/08.

Od początku prowadzenia akcji Dziewczyny na politechniki! , liczba dziewczyn na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o 20 047, a liczba mężczyzn spadła o 16 114 (więcej).

Podczas konferencji przedstawiono także program Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn, który w tym roku odbędzie się 23 kwietnia na 18 uczelniach w całym kraju. Jego uczestniczkami będą uczennice szkół ponadgimnazjalnych i po raz pierwszy - gimnazjów. Uczelnie i wydziały biorące udział w akcji, starają się pokazać uczestniczkom Dnia Otwartego z jak najlepszej strony. Programy są coraz bardziej pomysłowe, łączą akademicką powagę z mądrą zabawą. Również tym razem nie zabraknie atrakcji uczelnie planują warsztaty, gry, wykłady i inne aktywności.

Podczas konferencji został zainaugurowany program „Nowe technologie dla dziewczyn”  - pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Firma Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy zaoferuje tegorocznym maturzystkom i studentkom studiów inżynierskich unikatowy program wsparcia i rozwoju.

Aplikacje można składać od 1 kwietnia na stronie stypendiadladziewczyn.pl

Więcej:

Relacja PAP Nauka w Polsce

www.dziewczynynapolitechniki.pl

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! rusza po raz kolejny z nową energią i raportem „Kobiety na politechnikach 2025”

Rusza 18. edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16. edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Również w tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Raport dostarcza najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Rusza kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

Rusza 18 edycja kampanii Dziewczyny na politechniki! oraz 16 edycja Dziewczyny do ścisłych! – projektów zainicjowanych przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. W tym roku kampanii towarzyszy premiera raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, który został opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – PIB i zostanie opublikowany 7 maja br. Dostarcza on najświeższych i najbardziej kompleksowych danych o udziale kobiet w kształceniu technicznym i ścisłym w Polsce – pokazując zarówno postępy, jak i wyzwania, przed którymi nadal stoimy.

Więcej…

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…