Oficjalna prezentacja raportu "Kobiety na politechnikach 2015" odbyła się 30 marca podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gospodynią konferencji była prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

Przygotowywany od 8 lat raport jest precyzyjną i zrobioną pod wieloma kątami "fotografią", pokazującą sytuację kobiet na polskich uczelniach technicznych. Pozwala dostrzec trendy i zagrożenia, określić kierunki dalszych działań mających na celu zwiększenie udziału kobiet w studiach na kierunkach technicznych i ścisłych.

Jak wskazuje raport, w roku akademickim 2013/14 w Polsce było o 127 050 mniej studentów niż rok wcześniej. Kobiety stanowią 58,4% studiujących (jest to wartość ustabilizowana od 4 lat). Niż demograficzny pogłębia się i dotyka głównie uczelni uniwersyteckich, pedagogicznych, rolniczych, a nawet medycznych. Uczelnie techniczne i mundurowe dotknięte są nim w najmniejszym stopniu, choć w ubiegłym roku akademickim, po raz pierwszy od pięciu lat, niewielkiego spadku w liczbie studentów doświadczyły również i one. Spadek ten był głównie widoczny w liczbie mężczyzn studiujących na politechnikach. Wciąż jednak uczelnie techniczne mają, w odróżnieniu od innych typów uczelni, więcej studentów niż w roku bazowym, który ujęty jest w Raporcie "Kobiety na Politechnikach 2015", czyli w roku rozpoczęcia akcji Dziewczyny na politechniki! 2007/08.

Od początku prowadzenia akcji Dziewczyny na politechniki! , liczba dziewczyn na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o 20 047, a liczba mężczyzn spadła o 16 114 (więcej).

Podczas konferencji przedstawiono także program Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn, który w tym roku odbędzie się 23 kwietnia na 18 uczelniach w całym kraju. Jego uczestniczkami będą uczennice szkół ponadgimnazjalnych i po raz pierwszy - gimnazjów. Uczelnie i wydziały biorące udział w akcji, starają się pokazać uczestniczkom Dnia Otwartego z jak najlepszej strony. Programy są coraz bardziej pomysłowe, łączą akademicką powagę z mądrą zabawą. Również tym razem nie zabraknie atrakcji uczelnie planują warsztaty, gry, wykłady i inne aktywności.

Podczas konferencji został zainaugurowany program „Nowe technologie dla dziewczyn”  - pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Firma Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy zaoferuje tegorocznym maturzystkom i studentkom studiów inżynierskich unikatowy program wsparcia i rozwoju.

Aplikacje można składać od 1 kwietnia na stronie stypendiadladziewczyn.pl

Więcej:

Relacja PAP Nauka w Polsce

www.dziewczynynapolitechniki.pl

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…