fot. Politechnika Lubelska

Już po raz siódmy uczelnie techniczne w całym kraju zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn. Po raz piąty zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. 15 uczelni technicznych i 6 wydziałów ścisłych uniwersytetów przygotowało specjalny program. Będą gry edukacyjne, warsztaty, spotkania ze studentkami i absolwentkami, a nawet... produkcja damskich szpilek na drukarce 3D.

Dziewczyny na politechniki!

Uczelnie postarają się pokazać uczestniczkom Dnia Otwartego pomysłowe programy, łączące akademicką powagę z mądrą zabawą. I tak, na przykład, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, przygotowała wykład Sekrety kombinezonu mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich. Będzie można spotkać tam twórczynię kombinezonu Kamila Stocha, w którym odniósł on swoje spektakularne zwycięstwa.

Na Politechnice Warszawskiej będzie można wziąć udział w prezentacji pod zaskakującym tytułem Jak zadowolić kobietę - but na wysokim obcasie prosto z drukarki 3D. Politechnika Rzeszowska ma w planie zabawę interaktywną Wyścig wiedzy wzorowaną na grze miejskiej. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziewczyny zostaną zaproszone do zwiedzania Muzeum Geologicznego, na Politechnice Gdańskiej będzie spotkanie ze studentkami z najlepszego koła naukowego w Polsce pod tytułem: Kobiety i fizyka, czyli jak oszukać przeznaczenie?

Politechnika Poznańska przygotowała ekologiczne warsztaty biżuterii Recykling to jest to!, na Politechnice Łódzkiej dziewczyny będą mogły wykonać samodzielnie kartki świąteczne z papieru czerpanego, na Politechnice Opolskiej dowiedzieć się Jak zbudować łazika, którego pokazali w Teleexpresie?, a na Politechnice Lubelskiej Spotkać się przy kawie z Inżynierkami – Kobietami Sukcesu.

Politechnika Wrocławska zaplanowała laboratorium fizyczne Fizyka i taniec (z udziałem grupy tancerzy) oraz warsztaty poświęcone tworzeniu bloga. Na Politechnice Białostockiej będzie można... zagrać w karty – wziąć udział w grze zapoznawczej uczelni przy użyciu kart, na Politechnice Świętokrzyskiej zwiedzić nowoczesne laboratoria (m.in. Laboratorium Obrabiarek Sterowanych Numerycznie, Laboratorium Geotechniki).

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie zaprasza na zajęcia doświadczalne, na których uczestniczki przeprowadzą mikroskopową ocenę jakości wody, a Politechnika Częstochowska przeprowadzi pokaz doświadczeń laboratoryjnych Dziwny jest ten świat, ale wytłumaczalny.

Dziewczyny do ścisłych!

Wydziały ścisłe uniwersytetów także zadbały o atrakcyjny program Dnia Otwartego.

Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego odbędą się warsztaty Kolory w analizie chemicznej – dziewczyny zrobią samodzielnie ćwiczenia związane z analizą jakościową chemii nieorganicznej, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej dowiedzą się Czy bać się promieniowania?, a na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ mogą wziąć udział w wykładzie pod zaskakującym tytułem Teoria grafów – mosty królewieckie, chiński listonosz i ... kojarzenie małżeństw.

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego namawia: Poznaj alfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i właściwościach promieniowania jądrowego, zaś Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu ma w planie grę edukacyjną połączoną ze zwiedzaniem Instytutu Fizyki w towarzystwie doktorantek i pracowników Wydziału.

Pobiegną w kasku

3 i 5 kwietnia w sześciu miastach Polski (Częstochowa, Kielce, Łódź, Opole, Poznań, Warszawa) odbędzie się Bieg w Kasku.

W tym nietypowym minimaratonie uczestniczki mają przebiec cały dystans nie tracąc z głowy kultowego kasku akcji Dziewczyny na politechniki!. Bieg w Kasku organizowany jest przez Akademicki Związek Sportowy, współorganizuje go sześć politechnik: Częstochowska, Łódzka, Opolska, Poznańska, Świętokrzyska, Warszawska.

Więcej informacji na: www.biegwkasku.pl.

Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn odbędzie się 3 kwietnia 2014 r.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaplanowano go na 4 kwietnia, a w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych 16 kwietnia.

 

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…