• Patronują

PATRONAT

Uczelnie

Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Krakowska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Politechnika Koszalińska
Politechnika Wrocławska
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Wydział Informatyki i Komunikacji
Uniwersytet Gdański - Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki
Uniwersytet Wrocławski Wydział Matematyki i Informatyki

Partnerzy technologiczni

Partner merytoryczny

Niezwykle miło nam poinformować, że dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, red. naczelna "Perspektywy" została laureatką VI edycji konkursu "Bizneswoman Roku" w kategorii "Działalność na rzecz kobiet". Konkurs przygotowywany jest przez "Sukces pisany szminką", "Forbes" i "PriceWaterCoopers" .

Docenione zostało jej wieloletnie zaangażowanie w tworzenie projektów i inicjatyw wspierających kobiety w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) - takich m.in. jak "Dziewczyny na politechniki!", "Dziewczyny do ścisłych!", "Lean in STEM", "Potencjał kobiet dla branży technologicznej", a także szeroka aktywność społeczna w tym obszarze.

Podkreślano także długofalowość i konsekwencję w realizacji prokobiecych projektów przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z KRPUT, polskimi uczelniami technicznymi i szeroką koalicją partnerów. To jest prawdziwa, pionierska, pozytywistyczna praca u podstaw, która krok po kroku zmienia naszą polską rzeczywistość - na lepsze - podsumowała prof. Ewa Rumińska - Zimny.

O konkursie:

Organizatorami konkursu jest Sukces Pisany Szminką i Radio ZET Chilli. Partnerem strategicznym Grupa PZU, partnerem wspierającym GTECH, audytorem firma doradcza PwC, a partnerem prawnym jest WKB.

W skład Jury VI edycji wchodzą następujące osobistości świata biznesu i showbiznesu: Dr Irena Eris – założycielka Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, Jolanta Borowiec – Dyrektor zarządzająca Polsat Cafe, prof. Ewa Rumińska - Zimny - Ekspert ONZ ds. Gender and Economy, Olga Zarachowicz – Dyrektor zarządzająca ds. HR z grupie PZU, Grażyna Piotrowska-Oliwa - Wiceprezydent Pracodawców RP, Członek Rady Nadzorczej i Przewodnicząca Komitetu Audytu w Hawe S.A, Agnieszka Ostaszewska – Partner w dziale audytu i usług doradczych PwC, Małgorzata Fuszara – Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, Nina Kowalewska-Montlik – Prezes New Communication, Natalia Gębska – Współtwórczyni Radio ZET Chilli, Monika Mikowska – autorka bloga jestem.mobi, współwłaścicielka studia projektowego mobee dick, Jadwiga Sztabińska - redaktor naczelna „Dziennika Gazety Prawnej", Grzegorz Hajdarowicz – przedsiębiorca, wydawca, założyciel Grupy Kapitałowej GREMI, Paweł Zielewski – redaktor naczelny Pierwszego Miliona, Marek Borzestowski – partner Giza Ventures, Dariusz Żuk – Prezes Fundacji Polska Przedsiębiorcza, Krzysztof Przybył – Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska, Jarosław Dąbrowski – Członek Zarządu, dyrektor ds. Technologii GTECH Poland, Jacek Świderski – Prezes Zarządu Wirtualna Polska, Andrzej Matuszyński - Prezes Zarządu Eurozet, Leszek Grabarczyk - Zastępca Dyrektora NCBiR, Paweł Tamborski - Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Konkurs jest organizowany już po raz szósty i prezentuje, a także promuje w różnych kategoriach te kobiety, które aktywnie i z sukcesem działają w biznesie i zajmują stanowiska na najwyższych szczeblach kadr zarządzających w dużych lub mniejszych firmach.

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…

Wokół akcji

Idea

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadpodstawowych znacznie wzrosła.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

Głównymi elementami Kampanii są:

•  Wydarzenia Dziewczyny na politechniki! w ramach Dni Otwartych na uczelniach technicznych oraz wydarzenia Dziewczyny do ścisłych! podczas Dni Otwartych na wydziałach ścisłych uniwersytetów

Pracowniczki firm technologicznych, pracowniczki uczelni, wykładowczynie, ale także studentki i absolwentki spotykają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy, sesje speed mentoringowe – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.

•  Lekcje inspiracyjne dla maturzystek

Ambasadorki z uczelni/wydziałów i firm partnerskich odwiedzają szkoły ponadpodstawowe, w których opowiadają uczennicom i uczniom dlaczego studia techniczne i ścisłe są właśnie dla nich.

•  Strefa Dziewczyny na politechniki! - podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! będzie obecna na największej konferencji dla kobiet w technologiach w Europie. Strefa pełna warsztatów, prezentacji, gier i konkursów współtworzona przez uczelnie i partnerów technologicznych, bo przecież nauka i biznes muszą iść w parze!

•  Dni Dziewczyny na politechniki! w siedzibach firm technologicznych

Uczestniczki akcji będą miały również okazję odwiedzić siedziby partnerskich firm technologicznych podczas specjalnych spotkań, na których poznają kobiety pracujące w branży - role models. Dowiedzą się czym zajmuje się firma, jak się w niej pracuje, jakie są możliwe ścieżki kariery, na jakie stanowiska prowadzą rekrutację i wiele wiele innych.

•  Kampania medialna

Ogólnopolska Kampania Informacyjna w social media mająca na celu nagłośnienie wyżej wymienionych działań i zwiększenie świadomości na temat małej ilości kobiet na kierunkach technicznych. Jej kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie Muralu 20 kwietnia 2023!

Organizatorzy