Amelia Dolińska, studentka III roku modelowania matematycznego i analizy danych na Uniwersytecie Gdańskim

Podjęłam studia, kierując się zamiłowaniem do matematyki, statystyki oraz analizy danych. Te zainteresowania rozwijam teraz na uczelni, utwierdzając się w przekonaniu, że dobrze wybrałam, i czerpiąc satysfakcję z kolejnych podejmowanych dzięki studiom wyzwań. W trakcie drugiego roku nauki miałam okazję dołączyć do koła naukowego DeepDive, co pozwoliło mi rozwijać zainteresowania w zakresie uczenia głębokiego. Do dziś aktywnie angażuję się w działalność koła, pełniąc funkcje sekretarza i skarbnika. W czerwcu 2023 reprezentowałam DeepDive na Perspektywy Women in Tech Summit. W lecie 2023 z kolei brałam udział w stażu w London Stock Exchange Group, pracując jako programistka i analityk danych. Mogłam tam wykorzystać swoje umiejętności praktyczne i zdobytą wiedzę.

Akcje takie jak DNP / DDS są według mnie bardzo ważne, ponieważ wciąż liczby dziewczyn na kierunkach ścisłych czy technicznych są za niskie. Według mnie ta sytuacja wynika raczej z braku pewności siebie dziewczyn niż z braku zainteresowania czy talentu w tych dziedzinach, stąd myślę, że trzeba zachęcać dziewczyny do rozwijania swoich zdolności i marzeń także w tych kierunkach. Mnie do wyboru studiów ścisłych motywowała przede wszystkim moja nauczycielka, która dostrzegła we mnie predyspozycje i namawiała, bym nie podążała tą samą drogą, którą wybrały inne dziewczyny, ale odważyła się iść na studia ścisłe. Wzorcem dla mnie była też moja ciocia, która przez lata uczyła fizyki i pomagała mi zrozumieć ten przedmiot w szkole podstawowej.