Wiktoria Kopeć, studentka II roku na kierunku mechanika i budowa maszyn na Politechnice Poznańskiej

Od zawsze interesowały mnie maszyny − zastanawiałam się, w jaki sposób działają, jak są zbudowane. Dla mojej rodziny wybrany przeze mnie kierunek był początkowo dość szokujący. Owszem, od dawna było wiadomo, że zdecyduję się na studia na politechnice, ale kierunek miał być związany z kosmosem. Jednak nikt nie spodziewał się, że wybiorę mechanikę. Ostatecznie decyzja wynikała z tego, że szukałam dla siebie studiów bardziej praktycznych i przyziemnych. Zdecydowałam, że astronomia zostanie moją pasją, będę inżynierem stąpającym twardo po ziemi, patrzącym w gwiazdy.

Na moim kierunku jest bardzo mało dziewczyn, mniej niż 10 proc. Największym wyzwaniem dla wielu studentów na I roku jest matematyka i fizyka, potem zaczynają się bardziej praktyczne zajęcia, ale to wcale nie znaczy, że łatwiejsze. Przykładowo, w poprzednim semestrze mieliśmy mechanikę płynów, mechanikę techniczną czy obróbkę skrawaniem. Są też przedmioty, które dla mnie okazały się bardzo przyjemne, np. obróbka cieplna czy przetwórstwo tworzyw sztucznych − choć to może dla kogoś brzmieć groźnie, trzeba wiedzieć, że nasza uczelnia ma bardzo dobrze przygotowane laboratoria. Dzięki temu „od kuchni” możemy zobaczyć, jak te wszystkie procesy przebiegają. W trakcie moich studiów dostrzegłam, że dziewczyny przykładają większą wagę do nauki oraz wnoszą dokładność i cierpliwość w wykonywanych zadaniach. To bardzo nam pomaga i wzbudza w pewien sposób szacunek wśród kolegów.

Ludzie często mnie pytają, czy spotykam się na mojej uczelni z dyskryminacją bądź niechęcią wobec kobiet. Prawda jest taka, że napotykam na stereotypy nawet w życiu codziennym – zresztą, jak pewnie każdy z nas. Jest to jednak wynik braku zrozumienia czy innego spojrzenia na pewne sprawy. Na szczęście na uczelni liczy się nasz wkład w naukę oraz własna praca nad sukcesem, a nie nasza płeć bądź przekonania.

W akcję DNP włączyłam się, żeby pokazać dziewczynom, że nie mają się czego bać i że studia techniczne są dla nas dobrym wyborem. Dziewczyny na politechnice są szanowane za swój wybór, a studia techniczne są czymś, co warto wybrać. Przede wszystkim można się tutaj nauczyć wielu pożytecznych rzeczy, a dodatkowo techniczne kierunki mogą nam zapewnić dobrą przyszłość zawodową. Warto uwierzyć w swoje możliwości! Uczymy się dla siebie, dlatego powinno nam zależeć na tym, by robić w życiu to, co nam sprawia radość i satysfakcję.