Program
19 kwietnia 2018r.
Instytut Fizyki, ul. Grudziądzka 5, 87-100 Toruń
REJESTRACJA I DODATKOWE INFORMACJE:
https://www.fizyka.umk.pl/szkoly/dziewczyny-do-scislych
BLOK INFORMACYJNY
- 11:00-11:30
-
Prezentacja oferty edukacyjnej i stypendialnej WFAiIS UMK w Toruniu,
- 11:40 – 12:10
-
sponsoringu, sukcesów studentów oraz możliwości rozwoju dalszej kariery zawodowej i naukowej
- 10:00 – 14:15
-
Rozmowy ze studentkami i studentami WFAiIS UMK w Toruniu
Studentki i studenci będą opowiadać czego uczą się na swoich kierunkach studiów, jakie mają możliwości rozwoju swoich zainteresowań naukowych oraz zawodowych, jak studiuje się na WFAiIS. W nieformalnej atmosferze będą odpowiadać na pytania dotyczące studiów i życia studenckiego.
WARSZTATY, POKAZY, ZWIEDZANIE LABORATORIÓW
- 10:00 - 11:00
-
Warsztaty domowej astronomii
- 12:10 – 14:15
-
Organizatorzy: Koło Naukowe Studentów Astronomii
W czasie warsztatów studenci astronomii z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pokażą jak w łatwy i szybki sposób można wykonać domowy spektroskop, czyli przyrząd do otrzymywania widm promieniowania świetlnego. Przy użyciu własnoręcznie stworzonego spektroskopu przyjrzymy się widmom różnego typu żarówek oraz Słońca. Podczas drugiej części warsztatów zbudujemy domowe astrolabium, dzięki któremu będziemy mogli wyznaczyć wysokość ciał niebieskich nad horyzontem. Takim przyrządem posługiwał się sam Mikołaj Kopernik – rodowity Torunianin oraz patron naszego Uniwersytetu.
- 10:00 - 11:00
-
Zrób to sam – warsztaty z budowy detektora cząstek
- 12:10 – 14:15
-
Organizatorzy: Koło Naukowe Studentów Fizyki
Nowoczesne i skomplikowane teorie fizyczne najczęściej wymagają drogich i zaawansowanych przyrządów eksperymentalnych. Te warsztaty pokazują, że nie zawsze musi tak być, a fizyka jest dostępna dla każdego. Odrobina cierpliwości i trochę materiałów pozwoli obserwować rzeczy niedostępne na co dzień naszym oczom. Poczuj się jak prawdziwy fizyk podczas badania trajektorii cząstek przelatujących w każdej chwili przez naszą atmosferę, dzięki budowie komory mgłowej – prostego detektora z wykorzystaniem alkoholu i suchego lodu.
- 10:00 - 11:00
-
Roboty – ruch w czasie i przestrzeni
- 12:10 – 14:15
-
Organizatorzy: Techniczne Koło Naukowe
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć różne rodzaje robotów wykonanych i oprogramowanych przez studentów naszej uczelni, między innymi robota balansującego, fotel inwalidzki sterowany za pomocą manipulatora drążkowego czy mobilną platformę poruszającą się na kołach typu mecanum. Dodatkowo każdy z uczestników będzie mógł spróbować swoich sił w sterowaniu robotów i posłuchać jak one powstają.
- 10:00 - 11:00
-
Warsztaty z optyki, czyli „ujarzmianie” światła
- 12:10 – 14:15
-
Organizatorzy: Doktoranci IF UMK
W czasie warsztatów zademonstrujemy m.in. zjawisko odbicia i załamania światła, opowiemy o laserach i bezpieczeństwie pracy z nimi. Uczestnicy będą mieli szansę zbudować teleskop, nauczyć się jak szacować ogniskowe soczewek, zobaczyć jak wyglądają światłowody, spróbować wprowadzić światło do światłowodu i zobaczyć jak wygląda wiązka światła na jego wyjściu.
- 10:00 - 11:00
-
Labirynt czasoprzestrzenny
- 12:10 – 14:15
-
Organizatorzy: dr Dariusz Chaberski, Katedra Automatyki i Systemów Pomiarowych
Do labiryntu zostanie wpuszczony uczestnik. Jego zadaniem będzie przejście całego labiryntu w jak najkrótszym czasie stosując się do poleceń terminali. Polecenia będą miały charakter przestrzenny oraz czasowy. Na bieżąco uczestnik będzie otrzymywał informacje w jakim stopniu udaje mu się stosować do poleceń. Po przejściu labiryntu uczestnik dostanie wydruk swoich osiągnięć porównany do osiągnięć innych uczestników.
- 10:00 - 11:00
-
Zwiedzanie laboratoriów i pracowni dydaktycznych Studium Politechnicznego UMK
- 12:10 – 14:15
-
Organizatorzy: dr inż. Marcin Paprocki, dr inż. Krystian Erwiński, Katedra Automatyki i Systemów Pomiarowych
Zwiedzanie pomieszczeń laboratoryjno-dydaktycznych na terenie Studium Politechnicznego UMK (ul. Szosa Okrężna 17). W każdym z pomieszczeń odbędzie się krótki pokaz działania umieszczonych tam maszyn i urządzeń technologicznych, m.in. robotów, wieloosiowych maszyn numerycznych CNC, zautomatyzowanych stanowisk przemysłowych.
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: https://www.fizyka.umk.pl/szkoly/dziewczyny-do-scislych