Program

30 MARCA 2017 r.

Gmach Główny
Pl. Politechniki 1

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

Hasło przewodnie: Nauka jest kobietą

Zagadnienia kobiece, jak moda, kosmetyki, kulirnaria, czy zdrowie przedstawione zostaną od strony naukowej. Wszystko co dotyczy kobiet, kobieca codzienność, kobiece sprawy, ma również swój naukowy aspekt, co zademonstrowane zostanie podczas najbliższej edycji Dziewczyny na Politechniki. Projekt ma na celu podkreślić znaczenie nauki, a tym samym zachęcić dziewczęta do studiowania na uczelni technicznej. Nauka jest Kobietą, nie tylko dlatego, że rzeczownik nauka jest rodzaju żeńskiego, ale dlatego, że podobnie jak kobieta, nauka jest nieprzewidywalna i fascynująca zarazem.

Spotkanie podzielone zostanie na kilka paneli tematycznych:

  • Nauka o modzie
  • Nauka o zapachu i kosmetykach
  • Nauka o jedzeniu

Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej

Minęły już czasy, kiedy świat szeroko rozumianej inżynierii był domeną męską. Dziś kobiety coraz silniej zaznaczają w nim swoją obecność. Zmienia się także społeczne postrzeganie branż związanych z technologiami. Wiele zawodów nie jest już rozpatrywanych w kategoriach płci. Kluczowe są wiedza i umiejętności. Z satysfakcją obserwuję, że z roku na rok na naukę w uczelniach technicznych decyduje się coraz więcej pań. Studentki Politechniki Warszawskiej osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, zdobywają nagrody w konkursach krajowych i zagranicznych. Znajdują tutaj możliwości do rozwijania swoich zainteresowań naukowych, a także tych związanych z aktywnością sportową, artystyczną czy działalnością samorządową. A co najważniejsze, otrzymują dyplom Politechniki Warszawskiej rozpoznawalny na rynkach międzynarodowych. Zachęcam Panie do udziału w tegorocznej edycji akcji „Dziewczyny na Politechniki” – to doskonała okazja do bliższego zapoznania się z naszą Uczelnią.


Inna Uvarova, doktorantka, PW-Sat2 Project Coordinator

Zawsze pociągała mnie fizyka. Była fascynująca i wydawała się być o wiele ciekawsza niż historia, czy biologia. Pomimo „dobrych rad” ze strony rodziny o porzuceniu myśli o studiowaniu na politechnice, złożyłam papiery na PW. Wiedziałam, o czym marzę i że chcę się rozwijać w tym kierunku. Miałam pewność, że fizyka to moja pasja, a ewentualne problemy da się jakoś przezwyciężyć. Mogę śmiało powiedzieć, że zaryzykowałam i posłucham głosu serca. 10 lat temu, gdy stanęłam przed wyborem, jedynie Politechnika Warszawska oferowała studia na specjalności kosmonautyka. Nie miałam więc żadnych wątpliwości, gdzie składać podanie o przyjęcie na studia. Dzisiaj jestem studentką trzeciego roku studiów doktoranckich, a moja pasja bardzo się rozwinęła.


  • Partnerzy

  • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
  • Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej