• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

Program

Termin: 21 marca 2019, godz. 11.00

Miejsce: Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL,
sala 414, IV piętro

Politechnika Lubelska po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim dniu otwartym dla dziewczyn pn.: Dziewczyny na politechniki! organizowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. W dniu 21 marca 2019 r. w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii studentki, doktorantki, absolwentki i pracownicy Politechniki Lubelskiej opowiedzą o swoich doświadczeniach, zawodowych i naukowych wyzwaniach oraz codziennym życiu na uczelni technicznej. W programie przewidziane są warsztaty przeznaczone specjalnie dla dziewczyn oraz koncert niespodzianka.

Głównym celem akcji Dziewczyny na politechniki! jest przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych. Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

PROGRAM SPOTKANIA:

11.00 - 11.30 – pogadanki dla maturzystek z przedstawicielkami Politechniki Lubelskiej, czyli dlaczego warto studiować na uczelni technicznej;

11.30 – 11.45 – przerwa kawowa oraz koncert niespodzianka;

11.45 – 12.30 – warsztaty z budowania własnego wizerunku prowadzone przez "PEARLS Lublin"

Prof. dr hab. inż. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej

Kiedy słyszymy „politechnika” i „nauki techniczne”, z reguły wyobrażamy sobie studentów, rzadziej studentki. Gdy mówimy o innowacyjnych odkryciach, częściej pojawia się określenie „wynalazca” niż „wynalazczyni”. A jednak płeć piękna miała wśród wynalazców godną reprezentację. Dzięki pomysłowości kobiet używamy dzisiaj zmywarki do naczyń, kamizelki kuloodpornej, strzykawki czy gramy w „Monopoly”. To tylko niektóre produkty, które stworzyła kobieca ręka. Największy mój podziw budzi córka lorda Byrona, Ada King-Noel, która była genialnym matematykiem. Opracowała sposób programowania maszyny za pomocą algorytmów matematycznych, innymi słowy stworzyła pierwszy „program komputerowy”. To doskonały przykład dla młodych kobiet, potwierdzający, że nauki inżynierskie, ścisłe, w tym IT są również dla nich. Oczywiście mamy studentki na kierunku informatyka, ale jest ich zdecydowanie za mało. Mam nadzieję, że podczas zbliżającej się rekrutacji panie chętniej będą aplikować na uczelnie techniczne. Wierzę bowiem w ideę różnorodności. Różnorodności traktowanej przede wszystkim jako wartość kultury organizacyjnej. Różnorodność pozwala uczelni patrzeć na świat z różnych perspektyw i dzięki temu lepiej rozumieć siebie oraz otoczenie, a zespoły zróżnicowane pod względem płci po prostu lepiej funkcjonują.

Drogie Panie, konsekwentnie dążcie do celu, odważniej sięgajcie po wyższe stanowiska, realizujcie swoje marzenia! Drzwi Politechniki Lubelskiej zawsze są dla Was otwarte!


Magdalena Wlazło
studentka I roku studiów II stopnia na kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna na Wydziale Podstaw Techniki

Politechnika Lubelska jest to idealna przestrzeń do studiowania dla kobiet. Nie tylko istnieje możliwość rozwijania się pod względem naukowym, ale przede wszystkim jest to przestrzeń do budowania własnej pozycji na rynku pracy. Jest to miejsce, w którym każda z nas może spełnić swoje marzenia o tytule inżyniera oraz doskonale odnaleźć się wśród przedmiotów technicznych. Każda kobieta, która ma w sobie ogrom siły, motywacji i chęci do działania koniecznie musi iść na Politechnikę! Daje to szerokie możliwości do rozwoju i przede wszystkim pokazuję, że my kobiety możemy tak naprawdę wszystko, jeśli tylko chcemy i mamy ku temu możliwości! Tą szansą i możliwością jest właśnie Politechnika Lubelska!


Magdalena Palka

Punkt informacyjny
Politechnika Lubelska

Magdalena Palka
tel. 81 538 47 21
m.palka@pollub.pl

 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania