• Patronują

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania

Program

11 kwietnia 2019r.


Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

Jak stworzyć inteligentne lustro, które poda nam informacje o płci, wieku, czy emocjach? Jak zapobiegać kradzieży danych z sieci? Jak być zieloną i zrównoważoną inżynierką? To tematy niektórych warsztatów przegotowanych specjalnie dla uczestniczek tegorocznej akcji "Dziewczyny na politechniki".

Zapraszamy dziewczyny na PŁ od rana, 11 kwietnia (czwartek). W tym dniu na wydziałach zaplanowano warsztaty, na których uczestniczki dowiedzą się, m.in. jak wydrukować na drukarce 3D elementy układu kostno-szkieletowego z tworzyw sztucznych. Podczas warsztatów "Dziewczyny na antenę" będą mogły nabyć podstawowe umiejętności dziennikarskie, techniczne i promocyjne w Studenckim Radiu ŻAK PŁ.. Będą też mogły zwiedzić z przewodnikiem Zatokę Sportu PŁ oraz skorzystać z warsztatów z doradcą zawodowym, które przygotują je do świadomego wyboru kierunków studiów.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia jest spotkanie władz uczelni, absolwentek, studentek, wykładowczyń z uczennicami ze szkół ponadgimnazjalnych z Łodzi i regionu, zaplanowane na godz. 12.00 w Sali widowiskowej PŁ (al. Politechniki 3a).

Program ogólnouczelniany

12.00-14.00

Miejsce: Sala Widowiskowa PŁ, al. Politechniki 3a
Zapisy: NIE

 • Powitanie dziewczyn przez władze uczelni.
 • Filmy o PŁ.
 • Prezentacja dr hab. Łukasza Kaczmarka prodziekana ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym- Kobiece aspekty w bionice czyli jak kobieca natura pozwala rozwiązywać problemy na świecie.
 • Spotkanie z absolwentką Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ – Ewą Rek z firmy Ericsson.
 • Pokazy Tańca Nowoczesnego.
 • Film i prezentacja studentki inżynierii biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ – Oli Bednarek, kobiety roku w plebiscycie World Open Water Swimming Association 2018.
 • Prezentacja przedstawiciela Fundacji Perspektyw – głównego organizatora akcji DNP
 • Specjalna audycja Studenckiego Radia Żak PŁ – wywiady .z kobietami, wykładowczyniami, absolwentkami i studentkami PŁ.
 • Konkursy dla uczestniczek przygotowane przez firmę Corning.
 • Wręczanie gadżetów przygotowanych dla dziewczyn uczestniczących w spotkaniu.
 • Poczęstunek.

Wydział Mechaniczny

10.00-11.30

Miejsce: Wydział Mechaniczny, ul. Stefanowskiego 1/15, budynek A20, sala?
Zapisy: TAK - Marek Klich, tel. 784 028 585, marek.klich@p.lodz.pl

Druk 3D

Wolnych Miejsc: 2 x 10
Czas trwania: 45 minut
Prowadzący: inż. Karolina Przybyszewska
Opis:
drukowanie z tworzyw sztucznych m.in. elementów układu kostno-szkieletowego i pokaz wydrukowanych elementów z hydrożelu.

Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA)

09.30-11.30

Miejsce: Budynek Wydziału EEIA Stefanowskiego 18/22 Zbiórka uczestniczek: hol przy szatni
Zapisy: TAK - Ewa Matuszewska, tel. 505 753 239, e.matuszewska@samorzad.p.lodz.pl

FACE API

Wolnych Miejsc: 30
Opis:
Grupa .NET Politechnika Łódzka zaprasza na zajęcia, podczas których dowiecie się, jak stworzyć inteligentne lustro! Korzystając z możliwości chmury Microsoft Azure w ciągu 1,5h stworzymy razem aplikację, potrafiącą analizować obraz z kamery i podawać informacje o widocznej na nim osobie, takie jak np. płeć, wiek czy widoczne emocje. Zajęcia zaczną się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego dot. aplikacji UWP oraz chmury Microsoft Azure. Wcześniejsze doświadczenie w programowaniu może się przydać, ale nie jest niezbędne.

Miejsce: Centrum Technologii Informatycznych (B19) ul. Wólczańska 217/223
Zapisy: TAK - Ewa Matuszewska, tel. 505 753 239, e.matuszewska@samorzad.p.lodz.pl

Jak chronić swoją prywatność w sieci".

Wolnych Miejsc: 30
Opis:
Przedstawimy najpopularniejsze zagrożenia czyhające w sieci od strony technicznej - bez nudnych filmów instruktażowych. Na żywo pokażemy jak wygląda kradzież danych, to w jaki sposób wystawiamy się na zagrożenie. Dowiesz się także, jak zapobiegać takim zjawiskom. Przyjdź i zobacz sama".

Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ (WIPOŚ)

9.00-11.30

Miejsce: Nowoczesny budynek dydaktyczny LabFactor, WIPOŚ ul.Stefanowskiego 2
Zapisy: TAK - Aleksanda Ziemińska-Stolarska, tel.: 42 42 631 37 87, 604 943 132, aleksandra.zieminska-stolarska@p.lodz.pl

Warsztaty : Go green and be a sustainable engineer girl

Liczba Miejsc: 40
Opis:
Stosując technikę kreatywnego myślenia projektowego - design thinking, uczestniczki poszukają innowacyjnych, opartych na inżynierii metod pozwalających na realizację wybranego celu zrównoważonego rozwoju. Warsztaty prowadzone będą przez dr Aleksandrę Zimińska – Stolarską i dr inż. Annę Klepacz – Smółkę, przedstawiciela PŁ w European School of Sustainability Science and Research.

Studenckie Radio Żak PŁ

9.30-11.30

Miejsce: Studenckie Radio ŻAK, III DS, Al. Politechniki 7
Zapisy: TAK - Hanna Nadolska, tel.: 661 188 757, hanna.nadolska@zak.lodz.pl

Warsztaty: "Dziewczyny na antenę"

Liczba Miejsc: 16
Opis:
Uczestniczki warsztatów będą mogły nabyć podstawowe umiejętności dziennikarskie, techniczne oraz promocyjne. Oprowadzimy je po radiu, pokażemy, na czym polega praca realizatora dźwięku, prowadzącego audycję i reportera. Dziewczyny będą mogły spróbować swoich sił przed mikrofonem oraz uczestniczyć w szkoleniu z promocji wydarzeń.

Zatoka Sportu - Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej

10.00-11.45

Miejsce: Al. Politechniki 10
Zapisy: TAK - Arnold Lorenc, arnold.lorenc@p.lodz.pl

Zwiedzanie Zatoki Sportu PŁ z przewodnikiem.

Liczba Miejsc: 16

Dwie grupy 10:00 i 11.00

Opis:
Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne PŁ - Ztoka Sportu to nowoczesny obiekt, który ma jedyną w regionie łódzkim 50-metrową pływalnię olimpijską i basen 30-metrowy, na którym rozgrywane są m.in.zawody w skokach do wody. W Zatoce Sportu znajdują się też ścianki wspinaczkowe.

Biuro Karier Politechniki Łódzkiej

10.00-11.45

Miejsce: Al. Politechniki 3b, I DS., Sala konferencyjna
Zapisy: TAK - Małgorzata Trocha, tel. 42 631 27 49, malgorzata.trocha@p.lodz.pl

Warsztaty: "Pierwszy krok do kariery zawodowej – czyli jak wybrać odpowiedni kierunek studiów”.

Liczba Miejsc: 20
Opis:
Zapraszamy wszystkie Dziewczyny na warsztaty, które przygotują Was do świadomego wyboru kierunku studiów. Studia to pierwszy krok do kariery zawodowej. Odpowiedni wybór oznacza, że już teraz będziecie konsekwentnie rozwijać się w kierunku, w którym w przyszłości będziecie zdobywać kolejne szczeble kariery. Nie przypadek, nie opinie znajomych ale wybór zgodny z zainteresowaniami, naturalnymi predyspozycjami i kompetencjami pozwoli Wam już teraz świadomie pokierować swoją karierą.
Podczas szkolenia dowiecie się:

 • Czym kierować się w wyborze kierunku studiów,
 • Jak zdiagnozować swoje naturalne predyspozycje zawodowe,
 • Jak studiować, żeby być atrakcyjnym dla rynku pracy

Po każdym kierunku JEST PRACA jeśli wybierzesz dobrze

Prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej

Bogata tradycja oraz doświadczenie naukowe, dydaktyczne i organizacyjne pracowników Politechniki Łódzkiej pozwalają na budowanie cennego kapitału wiedzy wśród kobiet. Odpowiadając na potrzeby rynku pracy Politechnika Łódzka ciągle wzbogaca swoją ofertę kształcenia i już od 12 lat otwiera drzwi przed uczestniczkami akcji „Dziewczyny na politechniki”.

Każdego roku na Politechnice Łódzkiej zwiększa się liczba kandydatek ze szkół średnich, które swoją przyszłość zawodową wiążą z ukończeniem naszej uczelni. Ogromnie cieszy mnie ten fakt. Dzięki temu możemy budować potencjał kobiet dla branży technologicznej.

Jako Rektor Politechniki Łódzkiej doceniam fakt, że wybór kierunków technicznych pozwala kobietom na znalezienie zatrudnienia zgodnego ze zdobytymi kwalifikacjami i perspektywę rozwoju w obszarze nowych technologii.

Wszystkie kandydatki, które zechcą odwiedzić Politechnikę Łódzką zapraszam do Łodzi 11 kwietnia na specjalne wydarzenia przygotowane w ramach akcji „Dziewczyny na politechniki”.


Aleksandra Bednarek
studentka II roku inżynierii biomedycznej, Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Oprócz ścisłych zainteresowań moją pasją jest pływanie w basenie oraz na wodach otwartych latem jak również zimą. Długoletnie treningi sprawiły, że zostałam pierwszą Polką, która przepłynęła wpław 34 km przez Kanał Catalina leżący u wybrzeży Kalifornii, należący do Korony Oceanów. W sezonie 2017/2018 wygrałam Puchar Świata w Zimowym Pływaniu pobijając rekordy świata na dystansach 50 m oraz 200 m stylem klasycznym w kategorii Open oraz na 100 m stylem klasycznym w kategorii 20-26 lat. Te sukcesy przyczyniły się do wygranej w plebiscycie World Open Water Swimming Association 2018 w kategorii Kobieta Roku. Politechnika Łódzka ze swoim zapleczem dydaktyczno - sportowym pozwala mi łączyć obie pasje, ciekawe studia inżynierskie ze sportem i osiągać liczne sukcesy.


Małgorzata Trocha

Punkt informacyjny
Politechnika Łódzka

Małgorzata Trocha
tel. 42 631 27 49
malgorzata.trocha@p.lodz.pl

 • Partnerzy

 • Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
 • Ministerstwo Cyfryzacji
 • Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania