• Patronują

PATRONAT

Uczelnie

Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Krakowska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Politechnika Koszalińska
Politechnika Wrocławska
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Wydział Informatyki i Komunikacji
Uniwersytet Gdański - Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki
Uniwersytet Wrocławski Wydział Matematyki i Informatyki

Partnerzy technologiczni

Partner merytoryczny

26 kwietnia, w Dniu Otwartym Tylko dla Dziewczyn, zapraszamy do udziału w Biegach w kasku na Politechnikę Opolską, Politechnikę Częstochowską i Politechnikę Poznańską. Informacje i rejestracja na www.dziewczynynapolitechniki.pl/bieg

Pierwsze dwa Biegi w Kasku – w Warszawie i w Łodzi – już za nami. 14 kwietnia najlepsze okazały się: Marta Zwierz i Martyna Wilk.

Dzień nie zapowiadał się słonecznie, koło jedenastej, na pół godziny przez rytualnym hasłem: start, do biegu, lał rzęsisty deszcz. Ale pogoda zreflektowała się w samą porę i Biegowi w Kasku towarzyszyło pełne słońce. Nic dziwnego, skoro zobaczyła sporą grupę dziewczyn w słonecznych kaskach…

Na warszawskim stadionie Syrenki wystartowało ponad 70 biegaczek i biegaczy, w tym tegoroczne maturzystki, zawodniczki ZG Akademickiego Związku Sportowego, który był głównym organizatorem biegu, oraz sympatycy akcji Dziewczyny na politechniki!. Trasa wynosiła 2 km, co oznaczało pięć pełnych rund wokół stadionu. Dobrym wstępem do biegu były kilkunastominutowe ćwiczenia rozciągające mięśnie i stawy. Potem już wszyscy czekali na to komendę: start!, wypowiedzianą przez Beatę Derbich z AZS, organizującą imprezę.

Czy tyle samo osób dobiegło do mety, ile wystartowało? Ile litrów wody wypili  biegacze? Ile kilometrów przebiegli uczestnicy? To mniej ważne, najważniejsze jest to, że zwyciężczynią warszawskiego „Biegu w Kasku 2012” została maturzystka Marta Zwierz z ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, której serdecznie gratulujemy. Marta już zdecydowała, wybiera się na chemię na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Bieg w Kasku miał dla niej podwójne znaczenie. Po pierwsze, był przyjemnością, ponieważ Marta trenuje od szkoły podstawowej, startuje w biegach przełajowych a w 2010 roku zdobyła I miejsce w biegach przełajowych regionu siedleckiego. Jej czas na 800 m to 2,46 min. Czas swojego Biegu w Kasku też mierzyła, ale w ferworze udzielania licznych wywiadów, uroczystego odbierania głównej nagrody – złotego medalu - i zwykłych towarzyskich kontaktów, ulotnił się ze stopera. - Ale wynik nie był najważniejszy, bardzo podobała mi się prawdziwie sportowa atmosfera, sprawna organizacja i przyjazne nastawienie do nas organizatorów biegu – opowiadała mediom, które licznie towarzyszyły sprinterskim zmaganiom.

Jak mówiła - mogła w ten sposób czynnie zademonstrować, jak bardzo zależy jej na studiach technicznych, a zwłaszcza na studiowaniu chemii, którą polubiła od początku nauki. Na maturze będzie zdawać chemię i biologię na rozszerzeniach. Najbardziej obawia się egzaminu ustnego z języka angielskiego, zwłaszcza, że jej rocznik trafił na zmiany w tym egzaminie. Zwyciężyła na bieżni, to i pokona kolejne przystanki w biegu na politechnikę. Trzymamy kciuki!

W sobotę (16 kwietnia) przed południem w Parku im. 3 Maja Bieg w Kasku odbył się także w Łodzi. Wzięło w nim 75 licealistek. Dziewczyny musiały przebiec 800 metrów. Zwyciężyła Martyna Wilk z I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Martyna zrobiła to w czasie 3 minut i 54 sekund.
- Do udziału w biegu namówiła mnie nauczycielka wf - mówiła Martyna. - Przez kilka lat trenowałam lekkoatletykę, więc nie stanowiło to dla mnie problemu.
Triumfatorka biegu oprócz dyplomu w nagrodę otrzymała roczny kurs języka obcego, ufundowany przez rektora Politechniki Łódzkiej.

 

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…

Wokół akcji

Idea

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadpodstawowych znacznie wzrosła.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

Głównymi elementami Kampanii są:

•  Wydarzenia Dziewczyny na politechniki! w ramach Dni Otwartych na uczelniach technicznych oraz wydarzenia Dziewczyny do ścisłych! podczas Dni Otwartych na wydziałach ścisłych uniwersytetów

Pracowniczki firm technologicznych, pracowniczki uczelni, wykładowczynie, ale także studentki i absolwentki spotykają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy, sesje speed mentoringowe – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.

•  Lekcje inspiracyjne dla maturzystek

Ambasadorki z uczelni/wydziałów i firm partnerskich odwiedzają szkoły ponadpodstawowe, w których opowiadają uczennicom i uczniom dlaczego studia techniczne i ścisłe są właśnie dla nich.

•  Strefa Dziewczyny na politechniki! - podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! będzie obecna na największej konferencji dla kobiet w technologiach w Europie. Strefa pełna warsztatów, prezentacji, gier i konkursów współtworzona przez uczelnie i partnerów technologicznych, bo przecież nauka i biznes muszą iść w parze!

•  Dni Dziewczyny na politechniki! w siedzibach firm technologicznych

Uczestniczki akcji będą miały również okazję odwiedzić siedziby partnerskich firm technologicznych podczas specjalnych spotkań, na których poznają kobiety pracujące w branży - role models. Dowiedzą się czym zajmuje się firma, jak się w niej pracuje, jakie są możliwe ścieżki kariery, na jakie stanowiska prowadzą rekrutację i wiele wiele innych.

•  Kampania medialna

Ogólnopolska Kampania Informacyjna w social media mająca na celu nagłośnienie wyżej wymienionych działań i zwiększenie świadomości na temat małej ilości kobiet na kierunkach technicznych. Jej kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie Muralu 20 kwietnia 2023!

Organizatorzy