• Patronują

PATRONAT

Uczelnie

Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Krakowska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Politechnika Koszalińska
Politechnika Wrocławska
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Wydział Informatyki i Komunikacji
Uniwersytet Gdański - Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki
Uniwersytet Wrocławski Wydział Matematyki i Informatyki

Partnerzy technologiczni

Partner merytoryczny

Mają po kilkanaście lat, są uczniami szkół średnich, na pozór niczym nie różnią się od swoich rówieśników. Gdy ich posłuchać, okazuje się jednak, że wyróżniają się pomysłowością i uporem w dążeniu do realizacji pomysłów. 13 marca, na piątym corocznym wydarzeniu z serii „Zostań wynalazcą” u Urzędzie Patentowym RP, spotkała się młodzież licealna oraz młodzi, zdolni wynalazcy. Wydarzenie odbyło się w ramach promocji akcji Dziewczyny na Politechniki!

Myśląc o procesie powstawania wynalazków, jednym z pierwszych pytań, które się nasuwa, jest – skąd brać tak innowacyjne pomysły? Czy trzeba być geniuszem, żeby wpadać na niezwykłe rozwiązania? Nic podobnego. Uczestnicy spotkania przekonywali, że z wynalazkami jest dokładnie jak w starym powiedzeniu – ich matką jest potrzeba. Podobno najbardziej przydatne rozwiązania wymyślają… ‘wkurzeni’ ludzie. Proces kreatywnego myślenia, który prowadzi do eureki zazwyczaj zapoczątkowuje niezgoda lub złość na zastane rozwiązania. - Wynalazków się nie wymyśla! Rozwiązuje się po prostu problemy – mówił Dr Antoni Latuszek - fizyk i wynalazca, wykładowca Politechniki Warszawskiej, który na swoim koncie ma ponad 300 zarejestrowanych patentów - jeden z gości spotkania w Urzędzie Patentowym.

Wśród młodych wynalazców zaproszonych do wzięcia udziału wydarzeniu znaleźli się: Joanna Jurek (lat 19), która mając 17 lat opracowała unikalny sposób dostarczania leków bezpośrednio do komórek rakowych, z wykorzystaniem nanotechnologii; Katarzyna Chrapko (lat 14), badająca możliwość wykorzystania infradźwięków do diagnozy i bezinwazyjnego leczenia chorych; Bartosz Ambrożkiewicz (lat 19), twórca inteligentnych lusterek do motorów, które dopasowują swoje położenie do pozycji motocyklisty; Bartłomiej Stańczyk (lat 18), wynalazca m.in. młynka do kawy, jednocześnie parzącego napój; oraz – najstarszy w gronie – absolwent Politechniki Warszawskiej - Karol Kowalczuk, wynalazca m.in. lampy przeciwmgielnej do aut.

Nas szczególnie zainteresowały dwie obiecujące wynalazczynie biorące udział w spotkaniu – Joanna Jurek i Katarzyna Chrapko, zwłaszcza, że kobiety wciąż stanowią w tym gronie mniejszość. Z roku na rok wzrasta liczba patentów zgłaszanych do urzędu prze panie, jednak świat wynalazków nadal jest zdominowany przez mężczyzn. Skąd inspirację do pracy czerpią dziewczyny? Z własnych doświadczeń. Joanna Jurek, wie skąd brać pomysły do tworzenia wynalazków - Inspiracje są dosłownie wszędzie wokół nas. Pytanie tylko – czy jesteśmy na tyle wrażliwi, żeby je dostrzec? – mówi. Aktualnie Joanna, wraz z koleżanką, pracuje nad projektem, w którym komórki same składają orgiami (projekt znalazł się w finale tegorocznej edycji konkursu E(x)plory).

Otoczeniem inspiruje się także Katarzyna Chrapko: - Do zrealizowania projektu leczenia infradźwiękami, zainspirowała mnie wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie zobaczyłam baner, z informacją, że mięsnie serca pracują szybko, a mięśnie innych organów wewnętrznych bardzo powili. Z czystej ciekawości zaczęłam osłuchiwać swoje wnętrze stetoskopem… Później zagadnienie skonsultowałam z moją nauczycielką fizyki, zaczęłam czytać, interesować się tematem – w ten sposób dowiedziałam się, że każdy organ pracuje na określonej częstotliwości. Przez ciekawość i literaturę zajęłam się na poważnie projektem, którego celem jest zbudowanie urządzenia, które będzie leczyć ludzi odpowiednimi infradźwiękami - mówi.

Z ich, bardzo profesjonalnych jak na młody wiek, wystąpień płynie podobny przekaz – wynalazcą może być każdy, kogo charakteryzuje ciekawość i ambicja, a jeśli łączy się to z pasją to faktycznie może zakończyć się spektakularnym sukcesem. – Zazwyczaj zaczyna się od pochylenia się nad tematem, który wywołuje w nas silne emocje, bo jeśli temat się do końca podoba, to nie wpadniemy na ciekawy pomysł i nie powinniśmy się tym zajmować. Najpierw trzeba mieć pomysł, a jego realizacja… jest najłatwiejszym punktem! - podsumowała Joanna Jurek.

fot. Michał Borkowski (UPRP):

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…

Wokół akcji

Idea

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadpodstawowych znacznie wzrosła.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

Głównymi elementami Kampanii są:

•  Wydarzenia Dziewczyny na politechniki! w ramach Dni Otwartych na uczelniach technicznych oraz wydarzenia Dziewczyny do ścisłych! podczas Dni Otwartych na wydziałach ścisłych uniwersytetów

Pracowniczki firm technologicznych, pracowniczki uczelni, wykładowczynie, ale także studentki i absolwentki spotykają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy, sesje speed mentoringowe – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.

•  Lekcje inspiracyjne dla maturzystek

Ambasadorki z uczelni/wydziałów i firm partnerskich odwiedzają szkoły ponadpodstawowe, w których opowiadają uczennicom i uczniom dlaczego studia techniczne i ścisłe są właśnie dla nich.

•  Strefa Dziewczyny na politechniki! - podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! będzie obecna na największej konferencji dla kobiet w technologiach w Europie. Strefa pełna warsztatów, prezentacji, gier i konkursów współtworzona przez uczelnie i partnerów technologicznych, bo przecież nauka i biznes muszą iść w parze!

•  Dni Dziewczyny na politechniki! w siedzibach firm technologicznych

Uczestniczki akcji będą miały również okazję odwiedzić siedziby partnerskich firm technologicznych podczas specjalnych spotkań, na których poznają kobiety pracujące w branży - role models. Dowiedzą się czym zajmuje się firma, jak się w niej pracuje, jakie są możliwe ścieżki kariery, na jakie stanowiska prowadzą rekrutację i wiele wiele innych.

•  Kampania medialna

Ogólnopolska Kampania Informacyjna w social media mająca na celu nagłośnienie wyżej wymienionych działań i zwiększenie świadomości na temat małej ilości kobiet na kierunkach technicznych. Jej kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie Muralu 20 kwietnia 2023!

Organizatorzy