• Patronują

PATRONAT

Uczelnie

Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Krakowska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Politechnika Koszalińska
Politechnika Wrocławska
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Uniwersytet Gdański - Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki
Uniwersytet Wrocławski Wydział Matematyki i Informatyki

Partnerzy technologiczni

Partner merytoryczny

Dzień Kobiet, niedziela, 8 marca 2015 o godz. 11.00, spod Podchorążówki w Łazienkach Królewskich ruszy Mentoring Walk – wspólny spacer kobiet liderek i kobiet, które do roli tej aspirują. Globalna inicjatywa Vital Voices Global Partnership już po raz czwarty będzie zrealizowana także w Polsce.

Skąd pomysł na Global Mentoring Walk? Zupełnie spontanicznie wpadła na niego założycielka i była Prezes Oxygen Media - partnerka biznesowa Oprah Winfrey - Geraldine Laybourne. Wypełniony od rana do nocy grafik nie pozwalał jej spotykać się ze wszystkimi kobietami, które chciały się od niej uczyć i korzystać z rad. Zamiast odmawiać, zaproponowała żeby dołączyły do jej codziennego spaceru i tak wspólne przechadzki stały się wkrótce praktyką, która zainspirowała świat.

8 marca, Global Mentoring Walk będzie odbywał się w 72-u miastach w 53 krajach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Serbii, Brazylii, Izraelu, Bangladeszu, Haiti, Libanie, Malezji, Gwatemali, Liberii, Peru, Katarze, Vanatu, Zimbabwe, Saint Lucia, Togo, Kambodży, Ghanie, Tajlandii, Jemenie, Ugandzie, Malezji, Egipcie, Ugandzie, Indiach, Kenii, Kamerunie. Wszędzie tam gdzie aktywnie działają kobiety związane z fundacją Vital Voices, a więc także w Polsce. Podczas wspólnej przechadzki, panie będą dyskutować na temat swoich wyzwań zawodowych, dzielić się doświadczeniami i budować relację Mentorka – Mentee (uczennica).

- Celem inicjatywy Global Mentoring Walk (Spacer z Mentorka) jest stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń dla osób zaangażowanych w rozwój gospodarczy i obywatelski swoich społeczności, krajów, regionów.  Cieszymy sie bardzo ze w Polsce organizujemy Spacer z Mentorka już po raz czwarty i ze każdego roku nasza inicjatywa spotyka sie z takim zainteresowaniem i zaangażowaniem najważniejszych osób z polskiej gospodarki oraz organizacji obywatelskich – mówi Aleksandra Gren, Rada Programowa Vital Voices Poland.

Na wiosenny spacer, jako liderki, wybiorą się m.in. wybitne przedstawicielki polskiego biznesu, NGO, świata nauki, polityki – Olga Kozierowska (Sukces Pisany Szminką), Barbara Inglot (Inglot), Ewa Krakowiak-Świątnicka (CITI), Grażyna Olbrych (ONET), Nina Kowalewska - Motlik (New Communications), Marynika Woroszylska-Sapieha (Sanofi Avenisis),in. Spotkać się z nimi będzie mogło 38 wybranych pań, które zgłosiły się do Vital Voices Chapter Poland do 14 lutego.

- Cieszę się, że przez lata mogłam być mentorką dla wielu kobiet. Być może podczas tegorocznej edycji Global Mentoring Walk spotkam kogoś, komu znów będę mogła posłużyć swą wiedzą i doświadczeniem - mówi Jolanta Kwaśniewska, Honorowa Przewodnicząca Vital Voices Chapter Poland i Gość Specjalny 2015 GMW Poland.

Wielokrotny Mistrz Olimpijski Robert Korzeniowski da wskazówki jak chodzić, by dojść po złoto.

Partner Główny: AVON

Partner Strategiczny: ALTKOM

Partnerzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet (Partner merytoryczny), Fundacja BezMiar, Restauracja Belvedere, Hotel InterContinental Warsaw, Balajcza, Superksiegowa, Novartis, CITI Women’s Network Poland

Patroni medialni: Magazyn Madame, Businesswomanlife.pl, Perspektywy.pl

Vital Voices Global Partnership

Vital Voices Global Partnership jest to wiodąca organizacja non-profit w USA, która identyfikuje, inwestuje i przybliża szerszej publiczności niezwykłe kobiety z całego świata, podkreślając ich potencjał przywódczy we wprowadzaniu zmian w poziomie życia, szerzeniu pokoju i dobrobytu. Od 1997 roku do tej pory międzynarodowa załoga VV  złożona z ponad 1000 partnerów, expertów pro bono, liderów, także najwyższych rangą polityków, przedstawicieli świata biznesu i organizacji społecznych przeszkoliła i przeprowadziła mentoring dla ponad 12,000 aspirujących liderów kobiet z ponad 144 krajów Azji, Afryki, Eurazji, Ameryki Łacińskiej, Karaibów i Bliskiego Wschodu. Kobiety te przeszkoliły i były mentorami w swoich społecznościach dla 500,000 kolejnych kobiet i dziewcząt.  Więcej o zakresie działań Vital Voices.

Od 2009 Vital Voices działa z sukcesem w Polsce organizując projekty mentoringowe zarówno dla lokalnych liderek, jak również wybitnych kobiet z Eurazji.

Serdecznie zapraszamy do grona Vital Voices Poland, które daje możliwość zmieniania siebie oraz świata na lepsze.

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…

Wokół akcji

Idea

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadpodstawowych znacznie wzrosła.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

Głównymi elementami Kampanii są:

•  Wydarzenia Dziewczyny na politechniki! w ramach Dni Otwartych na uczelniach technicznych oraz wydarzenia Dziewczyny do ścisłych! podczas Dni Otwartych na wydziałach ścisłych uniwersytetów

Pracowniczki firm technologicznych, pracowniczki uczelni, wykładowczynie, ale także studentki i absolwentki spotykają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy, sesje speed mentoringowe – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.

•  Lekcje inspiracyjne dla maturzystek

Ambasadorki z uczelni/wydziałów i firm partnerskich odwiedzają szkoły ponadpodstawowe, w których opowiadają uczennicom i uczniom dlaczego studia techniczne i ścisłe są właśnie dla nich.

•  Strefa Dziewczyny na politechniki! - podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! będzie obecna na największej konferencji dla kobiet w technologiach w Europie. Strefa pełna warsztatów, prezentacji, gier i konkursów współtworzona przez uczelnie i partnerów technologicznych, bo przecież nauka i biznes muszą iść w parze!

•  Dni Dziewczyny na politechniki! w siedzibach firm technologicznych

Uczestniczki akcji będą miały również okazję odwiedzić siedziby partnerskich firm technologicznych podczas specjalnych spotkań, na których poznają kobiety pracujące w branży - role models. Dowiedzą się czym zajmuje się firma, jak się w niej pracuje, jakie są możliwe ścieżki kariery, na jakie stanowiska prowadzą rekrutację i wiele wiele innych.

•  Kampania medialna

Ogólnopolska Kampania Informacyjna w social media mająca na celu nagłośnienie wyżej wymienionych działań i zwiększenie świadomości na temat małej ilości kobiet na kierunkach technicznych. Jej kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie Muralu 20 kwietnia 2023!

Organizatorzy