• Patronują

Uroczyste spotkanie poprowadziła Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka. Serdeczne gratulacje uczelniom technicznym i wydziałom ścisłym akcji składały reprezentantki czterech resortów patronujących akcji: Elżbieta Seredyn, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej, Małgorzata Olszewska, Wiceminister Administracji i Cyfryzacji, Monika Ksieniewicz, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania oraz Magdalena Maciejewska – Dyrektor Departamentu Nauki MNiSW. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 19 uczelni akcji.

– Jeżeli kobiety będą częściej wybierały kierunki techniczne, to przełamane zostaną stereotypy – mówiła Wicemarszałkini – Więcej kobiet na politechnikach oznacza nowoczesne społeczeństwo równościowe, w którym zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie są ograniczani żadnymi okowami stereotypów kulturowych, tylko dowolnie wybierają swoje kariery.

– Jedynie 9 procent programistów to kobiety – zauważa Małgorzata Olszewska z MAC – To jeszcze wielkie wyzwanie, musimy się wspólnie zastanowić, co jeszcze możemy zrobić aby ten obraz zmienić. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają równe szanse by pracować w zawodach dotyczących nowoczesnych technologii, a one szybko się zmieniają. Tak jak powiedziała Neelie Kroes (komisarz europejska ds. agendy cyfrowej, przyp. red.) w jednym ze swoich ostatnich apeli: „Nowe technologie to zbyt ważna sprawa, żeby zostawić ją mężczyznom”.

– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego już od wielu lat wspiera ideę podejmowania kariery na kierunkach ścisłych przez kobiety. Takie akcje jak Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!stanowią olbrzymie wsparcie w promowaniu podejmowania nauki na kierunkach ścisłych – mówiła Magdalena Maciejewska. – Będziemy przyglądać się rozwojowi akcji  z nadzieją, że doczekamy się kolejnej nagrody Nobla.

– Za studiami technicznymi idzie nie tylko prestiż społeczny, ale i sukces ekonomiczny. Kobiet,  które wybiorą kierunki techniczne będą miały duży wpływ na rozwój innowacyjności, nowych technologii, tego wszystkiego, co ma wpływ na nasze życie społeczne. Będą swoją kreatywność i profesjonalność wykorzystywały na rzecz potrzeb kobiecych. – mówiła Wanda Nowicka.

Znaczenie wspierania karier kobiet nie było jedynym wnioskiem, jaki pojawił się na spotkaniu.

– Działania powinny też iść w odwrotnym kierunku – mówiła Elżbieta Seledyn. Wspominała o tym, jak ważne jest by również mężczyzn zachęcać do szukania swojej drogi kariery w zawodach damskich. – Kiedy pojawia się mężczyzna w obszarze zawodów opiekuńczych, a coraz częściej się to zdarza, to rzeczywiście wykonuje ten zawód inaczej, ale bardzo dobrze.

– Można byłoby przeprowadzić akcję "Mężczyźni do zawodów opiekuńczych – popiera pomysł Monika Ksieniewicz – Wspieranie ścieżek zawodowych kobiet jest priorytetem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania.

– Najważniejsze jest to, że będziemy działać dalej – podsumowała Bianka Siwińska, kierowniczka projektu. – W perspektywie z naszą akcją chcemy zejść niżej – do gimnazjalistów. Szukamy struktury finansowania na tego typu działania. Pomysłem na wsparcie studentek jest włączanie w akcję przedsiębiorstw. Chcielibyśmy też zacząć akcję wraz z Krajową Reprezentacją Doktorantów i innymi partnerami projektu Dziewczyny do nauki! Byłyby to spotkania wyjaśniające, na czym polega kariera naukowca, lub studia doktoranckie na uczelniach technicznych. Planujemy też rozwijać wątki międzynarodowe. Pragniemy iść z naszą ideą na Ukrainę, do Turcji… być źródłem inspiracji i dobrych praktyk.

Na koniec spotkania Marszałkini Sejmu RP, Wanda Nowicka, wręczyła dyplomy uznania za działalność na rzecz dobra publicznego, organizatorom akcji „Dziewczyny na politechniki!” – Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Na kolejny Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn zapraszamy już wiosną 2015!

Na stronie internetowej Sejmu można obejrzeć transmisję ze spotkania. (Aby obejrzeć część oficjalną, należy przesunąć czas na godzinę 11:37).

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…