• Patronują

PATRONAT

Uczelnie

Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Łódzka
Politechnika Krakowska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Politechnika Koszalińska
Politechnika Wrocławska
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Wydział Informatyki i Komunikacji
Uniwersytet Gdański - Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki
Uniwersytet Wrocławski Wydział Matematyki i Informatyki

Partnerzy technologiczni

Partner merytoryczny

fot. Politechnika Lubelska

Już po raz siódmy uczelnie techniczne w całym kraju zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn. Po raz piąty zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. 15 uczelni technicznych i 6 wydziałów ścisłych uniwersytetów przygotowało specjalny program. Będą gry edukacyjne, warsztaty, spotkania ze studentkami i absolwentkami, a nawet... produkcja damskich szpilek na drukarce 3D.

Dziewczyny na politechniki!

Uczelnie postarają się pokazać uczestniczkom Dnia Otwartego pomysłowe programy, łączące akademicką powagę z mądrą zabawą. I tak, na przykład, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, przygotowała wykład Sekrety kombinezonu mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich. Będzie można spotkać tam twórczynię kombinezonu Kamila Stocha, w którym odniósł on swoje spektakularne zwycięstwa.

Na Politechnice Warszawskiej będzie można wziąć udział w prezentacji pod zaskakującym tytułem Jak zadowolić kobietę - but na wysokim obcasie prosto z drukarki 3D. Politechnika Rzeszowska ma w planie zabawę interaktywną Wyścig wiedzy wzorowaną na grze miejskiej. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziewczyny zostaną zaproszone do zwiedzania Muzeum Geologicznego, na Politechnice Gdańskiej będzie spotkanie ze studentkami z najlepszego koła naukowego w Polsce pod tytułem: Kobiety i fizyka, czyli jak oszukać przeznaczenie?

Politechnika Poznańska przygotowała ekologiczne warsztaty biżuterii Recykling to jest to!, na Politechnice Łódzkiej dziewczyny będą mogły wykonać samodzielnie kartki świąteczne z papieru czerpanego, na Politechnice Opolskiej dowiedzieć się Jak zbudować łazika, którego pokazali w Teleexpresie?, a na Politechnice Lubelskiej Spotkać się przy kawie z Inżynierkami – Kobietami Sukcesu.

Politechnika Wrocławska zaplanowała laboratorium fizyczne Fizyka i taniec (z udziałem grupy tancerzy) oraz warsztaty poświęcone tworzeniu bloga. Na Politechnice Białostockiej będzie można... zagrać w karty – wziąć udział w grze zapoznawczej uczelni przy użyciu kart, na Politechnice Świętokrzyskiej zwiedzić nowoczesne laboratoria (m.in. Laboratorium Obrabiarek Sterowanych Numerycznie, Laboratorium Geotechniki).

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie zaprasza na zajęcia doświadczalne, na których uczestniczki przeprowadzą mikroskopową ocenę jakości wody, a Politechnika Częstochowska przeprowadzi pokaz doświadczeń laboratoryjnych Dziwny jest ten świat, ale wytłumaczalny.

Dziewczyny do ścisłych!

Wydziały ścisłe uniwersytetów także zadbały o atrakcyjny program Dnia Otwartego.

Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego odbędą się warsztaty Kolory w analizie chemicznej – dziewczyny zrobią samodzielnie ćwiczenia związane z analizą jakościową chemii nieorganicznej, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej dowiedzą się Czy bać się promieniowania?, a na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ mogą wziąć udział w wykładzie pod zaskakującym tytułem Teoria grafów – mosty królewieckie, chiński listonosz i ... kojarzenie małżeństw.

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego namawia: Poznaj alfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i właściwościach promieniowania jądrowego, zaś Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu ma w planie grę edukacyjną połączoną ze zwiedzaniem Instytutu Fizyki w towarzystwie doktorantek i pracowników Wydziału.

Pobiegną w kasku

3 i 5 kwietnia w sześciu miastach Polski (Częstochowa, Kielce, Łódź, Opole, Poznań, Warszawa) odbędzie się Bieg w Kasku.

W tym nietypowym minimaratonie uczestniczki mają przebiec cały dystans nie tracąc z głowy kultowego kasku akcji Dziewczyny na politechniki!. Bieg w Kasku organizowany jest przez Akademicki Związek Sportowy, współorganizuje go sześć politechnik: Częstochowska, Łódzka, Opolska, Poznańska, Świętokrzyska, Warszawska.

Więcej informacji na: www.biegwkasku.pl.

Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn odbędzie się 3 kwietnia 2014 r.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaplanowano go na 4 kwietnia, a w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych 16 kwietnia.

 

Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych! na Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Za nami Perspektywy Women in Tech Summit 2023 a na nim - po raz pierwszy! - strefa specjalna kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Przy współpracy 4 partnerów technologicznych, 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów ścisłych stworzyliśmy przestrzeń edukacyjno-rozrywkową (nie tylko!) dla dziewczyn.

Więcej…

Dni otwarte

Tegoroczna kampania “Dziewczyny na politechniki!” i “Dziewczyny do ścisłych!” rozpoczęła się w marcu zupełnie nowa formułą - działliśmy globalnie i lokalnie, angażowalismy uczelniane społeczności oraz gigantów technologicznych, by wspólnie odwiedzać szkoły i na żywo - podczas lekcji inspiracyjnych i warsztatów - spotykać się z kandydatkami i kandydatami na wyższe uczelnie techniczne.

Więcej…

Wielkie odsłonięcie MURALU Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!

W tym roku celebrujemy w Perspektywy Women in Tech 15-lecie ogólnopolskiej kampanii Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! Odsłonięcie muralu połączyliśmy z konferencją prasową i prezentacją najnowszego raportu "KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2023", który Perspektywy Women in Tech przygotowały we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - PIB i dr Anną Knapińską.

Więcej…

Wokół akcji

Idea

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadpodstawowych znacznie wzrosła.

Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

Głównymi elementami Kampanii są:

•  Wydarzenia Dziewczyny na politechniki! w ramach Dni Otwartych na uczelniach technicznych oraz wydarzenia Dziewczyny do ścisłych! podczas Dni Otwartych na wydziałach ścisłych uniwersytetów

Pracowniczki firm technologicznych, pracowniczki uczelni, wykładowczynie, ale także studentki i absolwentki spotykają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy, sesje speed mentoringowe – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.

•  Lekcje inspiracyjne dla maturzystek

Ambasadorki z uczelni/wydziałów i firm partnerskich odwiedzają szkoły ponadpodstawowe, w których opowiadają uczennicom i uczniom dlaczego studia techniczne i ścisłe są właśnie dla nich.

•  Strefa Dziewczyny na politechniki! - podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! będzie obecna na największej konferencji dla kobiet w technologiach w Europie. Strefa pełna warsztatów, prezentacji, gier i konkursów współtworzona przez uczelnie i partnerów technologicznych, bo przecież nauka i biznes muszą iść w parze!

•  Dni Dziewczyny na politechniki! w siedzibach firm technologicznych

Uczestniczki akcji będą miały również okazję odwiedzić siedziby partnerskich firm technologicznych podczas specjalnych spotkań, na których poznają kobiety pracujące w branży - role models. Dowiedzą się czym zajmuje się firma, jak się w niej pracuje, jakie są możliwe ścieżki kariery, na jakie stanowiska prowadzą rekrutację i wiele wiele innych.

•  Kampania medialna

Ogólnopolska Kampania Informacyjna w social media mająca na celu nagłośnienie wyżej wymienionych działań i zwiększenie świadomości na temat małej ilości kobiet na kierunkach technicznych. Jej kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie Muralu 20 kwietnia 2023!

Organizatorzy